Wydarzenia - archiwum wiadomości

09-08-2018

Zagłosuj na lubuski cud!

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie, to lubuski kandydat do elitarnego grona 7 cudów Polski wybieranego na 100-lecie polskiej niepodległości. Plebiscyt prowadzony jest przez Ptak Warsaw Expo, organizatora największych w Polsce targów turystycznych World Travel Show, a także Radio Zet, portal WP oraz Tygodnik "Wprost". Aby wziąć udział w plebiscycie należy zagłosować na stronie www.worldtravelshow.pl lub facebookowym profilu targów: World Travel Show PWE. Do głosowania zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.


08-08-2018

O sprawach ważnych dla gorzowskiego szpitala

8 sierpnia br. odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. z marszałek Elżbietą Anną Polak. Tematem spotkania były bieżące sprawy z jakimi boryka się szpitalna spółka. Przedstawiciele związków zawodowych poruszali przede wszystkim kwestie polityki finansowo-płacowej prowadzonej w szpitalu.


Lubuskie chce zmian w programie „Mosty dla regionów”
08-08-2018

Lubuskie chce zmian w programie „Mosty dla regionów”

W maju rząd ogłosił program „Mosty dla regionów”. Inwestycje, które zostaną wpisane na listę mogą liczyć na 80% dofinansowania. Z województwa lubuskiego wskazano dwie lokalizacje przepraw: przez Wartę w Przytocznej i Odrę w Pomorsku. Samorząd województwa kwestionuje jednak zasadność budowy pierwszego mostu wskazując, że zadaniem o wyższym priorytecie jest stworzenie przeprawy przez Odrę w Połęcku. – Jesteśmy zdziwieni, że rząd nie konsultuje z nami planów, przecież to samorząd województwa wie najlepiej, czego potrzeba regionowi – mówi członek zarządu Alicja Makarska.


08-08-2018

Lubuscy rolnicy walczą z suszą

Utrzymujące się upały są przyczyną suszy, która skutkuje ogromnymi stratami dla rolników. Suszą objętych zostało 4 tys. gospodarstw. Rolnicy mogą składać wnioski o odszkodowanie, wypłacane przez rząd. O sytuacji w lubuskich gospodarstwach rolnych z prezesem Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisławem Myśliwcem rozmawiała marszałek Elżbieta Anna Polak. Ustalono, że samorząd województwa zakupi 5 urządzeń do monitorowania suszy, które zostaną włączone do systemu IUNG.


07-08-2018

Region - przegląd miesiąca (wideo)

W najnowszym wydaniu magazynu „Region-przegląd miesiąca” przygotowaliśmy obszerną relację z Lubuskiej Strefy na Pol’and’Rock Festival. Kto nie był z nami w Kostrzynie nad Odrą, będzie mógł sprawdzić jak promowaliśmy region. Powiemy także o stypendiach marszałka dla przyszłych lekarzy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem studentów medycyny. Odwiedzimy również Lubniewice, gdzie porozmawiamy o parytetach. Zapraszamy!   


Młodzi, kreatywni Lubuszanie (wideo)
07-08-2018

Młodzi, kreatywni Lubuszanie (wideo)

Milion złotych i 100 projektów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli druga edycja Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych. Kolejny raz samorząd umożliwił młodym realizację własnych pomysłów i inicjatyw, tym razem z naciskiem na patriotyzm. - Chcemy włączyć młodych Lubuszan do życia społecznego, nie tylko w ramach budżetu na współdziałanie z organizacjami pozarządowymi. Mamy dla młodych coś ekstra  – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Kolejne umowy podpisano 7 sierpnia br.


Rośnie zainteresowanie parkiem kosmicznym
06-08-2018

Rośnie zainteresowanie parkiem kosmicznym

Przedstawiciele rządowych instytucji i sektora prywatnego zajmującego się technologiami kosmicznymi są zainteresowani połączeniem idei parku technologii kosmicznych pod Zieloną Górą z europejskim projektem powołania magazynu komponentów i podzespołów satelitarnych. – Tam gdzie są nakłady finansowe na technologie kosmiczne, tam cała gospodarka odnosi korzyść – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na spotkaniu z przedstawicielami branży technologii kosmicznych.


Nowosolskie autobusy wyprzedzają Europę
06-08-2018

Nowosolskie autobusy wyprzedzają Europę

27 autobusów i inteligentny węzeł przesiadkowy za 55 mln zł w sześciu gminach powiatu nowosolskiego – to projekt Przyjaznej Komunikacji Publicznej i Centrów Obsługi Pasażerów, zrealizowany w Nowosolskim sub-Obszarze Funkcjonalnym, przy wsparciu funduszy RPO. – To projekt, który wyprzedza Europę, bo w kolejnej perspektywie liczyć się będą właśnie takie projekty jak ten: ekologiczne, inteligentne i łączące ludzi – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej w Kożuchowie.


Przyszli lekarze ze stypendiami (wideo)
06-08-2018

Przyszli lekarze ze stypendiami (wideo)

60 młodych studentów medycyny z całego kraju otrzyma stypendia marszałka województwa lubuskiego. Wszyscy dostaną 2 tys. zł „na rękę” miesięcznie. Warunkiem otrzymania wsparcia była deklaracja związania swojej zawodowej przyszłości z regionem lubuskim. - Dzięki tej inicjatywie i środkom samorządu województwa pozyskujemy lekarzy, których w regionie bardzo brakuje. Mam nadzieję, że zakochają się w Lubuskiem i zostaną – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która wręczyła symboliczne czeki.


Nie ma zgody na oszczędzanie na zdrowiu
06-08-2018

Nie ma zgody na oszczędzanie na zdrowiu

Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz prezesi lubuskich szpitali w lipcu alarmowali o skutkach wprowadzenia nowych zasad finansowania ochrony zdrowia. Do dyskusji włączył się wojewoda lubuski, ale podniesione przez niego, a nie mające nic wspólnego z rzeczywistością argumenty zaskoczyły władze samorządowe. - Nie ma zgody na kreowanie takiej polityki finansowania szpitali. Nie widzę żadnego powodu, żeby rząd poprzez lubuski oddział NFZ oszczędzał na zdrowiu i życiu Lubuszan – mówi Elżbieta Anna Polak.


Zapisz się do naszego newslettera!