100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

26-10-2018

Film o przybyszach z Kresów

KRESY - film, który powstał dzięki świadkom, którzy zechcieli opowiedzieć swoje historie. Często były to niełatwe opowieści pełne dramatów, krwi, bolesnych wspomnień i łez. Ale takie właśnie były losy ludzi, którzy z właśnie z Kresów przybyli tutaj na Ziemie Zachodnie. Premierowy pokaz filmu odbył się 25 października br., w zielonogórskim Cinema City.


III Lubuski Sejmik Seniorów (wideo)
04-10-2018

III Lubuski Sejmik Seniorów (wideo)

24 września br. odbyła się III sesja Lubuskiego Sejmiku Seniorów. Radni debatowali nad problemami osób starszych, tematem przewodnim obrad była opieka geriatryczna w regionie. O samorządowych programach profilaktycznych oraz ofercie badań adresowanych do Lubuszan 50+ mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Samorząd województwa ma obszerny system wsparcia, wiele cennych inicjatyw i bogatą ofertę programów profilaktycznych – mówiła marszałek.


24-09-2018

„Wielcy twórcy Niepodległej”

Filharmonia Zielonogórska zainaugurowała sezon artystyczny 2018/2019 koncertem „Wielcy twórcy Niepodległej”. - W ramach samorządowych obchodów 100-lecia Niepodległej udało nam się zaplanować cztery koncerty. Ale ten dzisiaj jest wyjątkowy, ponieważ jest to inauguracja kolejnego sezonu artystycznego - podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.19-09-2018

Teatralnie o patriotyzmie

Czym jest obywatelskość i jaka jest rola jednostki w nowoczesnym społeczeństwie? Na te pytania postarają się odpowiedzieć rycerze, którzy zapraszają do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Aktorzy przeniosą młodzież do roku 1241. Wszystko za sprawą lekcji obywatelskich organizowanych w ramach samorządowych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To nie koniec atrakcji! Gorzowski teatr zaprasza na warsztaty i quiz wiedzy o Panu Tadeuszu.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!