100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

11-11-2018

Świętujemy sto lat niepodległości! (wideo)

11 listopada Lubuskie świętowało 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. - Przez 123 lata niewoli Polacy nie tylko śnili i nie tylko marzyli o wolnej Polsce. Nasi przodkowie 100 lat temu wywalczyli wolną ojczyznę. Bądźmy więc dziś tak samo jak oni odważni i odpowiedzialnie bierzmy sprawy w swoje ręce. Nie pozwólmy, żeby marsze i pomniki dzieliły nas Polaków, bo przecież wszyscy tak samo pragniemy wolej i szczęśliwej Ojczyzny - mówiła podczas widowiska Sen o Niepodległej marszałek Elżbieta Anna Polak.

 


11-11-2018

Koncert dla Niepodległej

W tym roku Polska świętuje 100 – lecie niepodległości. Lubuskie obchody trwają cały rok. Ich częścią był także specjalny koncert zielonogórskich filharmoników pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie znalazły się utwory, które charakterem nawiązują do idei walki o polskość. - Mamy to szczęście żyć w pokoju i korzystać z wolności. Bądźmy odważni tak jak nasi przodkowie, ale też odpowiedzialni i wierni polskiej tradycji. Niech nas połączy miłość do ojczyzny, flaga biało-czerwona, orzeł biały i język polski – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.


Niepodległościowy turniej szachowy
11-11-2018

Niepodległościowy turniej szachowy

- Witam wszystkich bardzo serdecznie. Już po raz siódmy spotykamy się tutaj, żeby w taki niekonwencjonalny sposób świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. To dla mnie zaszczyt patronować temu wydarzeniu, ponieważ spotykamy się tutaj my wszyscy, Lubuszanie mali i duzi, zawodnicy z całego województwa Żar, Żagania, Krosna Odrz. - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając VII Niepodległościowy Turniej Szachowy. Zmagania szachowe odbyły się 11 listopada br. w Sali Kolumnowej.


07-11-2018

Polonia Mater Nostra Est

Zapraszamy na konferencję naukową „Polonia Mater Nostra Est”, organizowaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim 14 listopada 2018 r., poświęconą setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Partnerami konferencji zostali: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!