100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

Razem świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
03-05-2018

Razem świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

 – My wszyscy obywatele Rzeczypospolitej jesteśmy zobowiązani do szacunku Konstytucji i praworządności. To Konstytucja jest fundamentem wolnej Polski i demokracji – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystości w Zielonej Górze. Po oficjalnych obchodach marszałek zaprosiła do radosnego świętowania. Przed Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze wraz z aktorami i mieszkańcami odczytała fragmenty polskiej pierwszej ustawy zasadniczej. 


30-04-2018

Lubuskie świętuje odzyskanie niepodległości (wideo)

Koncerty symfoniczne, konferencje naukowe, widowiska plenerowe i cała gama ciekawych wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości. W Lubuskiem świętowanie rozpoczęło się już w lutym i potrwa niemal do końca roku. – Te wydarzenia, to prawdziwa eksplozja potencjału, nie tylko naszych instytucji – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.


Polska to moja ojczyzna
26-04-2018

Polska to moja ojczyzna

- Myślę, że nasza młodzież rozumie, jakie są wartości, co oznacza solidarność pokoleniowa, co wnieśli nasi przodkowie walcząc za Ojczyznę. Każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności, szanując wartości patriotyczne, wolną Polskę, demokrację i konstytucję - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. 25 kwietnia br. w urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja „Polska to moja ojczyzna. Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w szkole”


25-04-2018

Wydarzenie: "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie"

W piątek – 27 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 nastąpiło otwarcie jednej z naszych najważniejszych tegorocznych wystaw. Ekspozycja "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" obejmujące blisko 40 obrazów przedstawiających kobiety w różnych kontekstach – prozaicznych i odświętnych sytuacjach, będące natchnieniem i budzące zdziwienie, piękne i starzejące się. Pokaz był też okazją do prześledzenia zmian - od prawdziwej metamorfozy w zakresie wyglądu aż po transformację roli społecznej kobiet na przestrzeni wieku.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!