100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

Milion dla młodych - 100 projektów na 100-lecie Niepodległości
13-04-2018

Milion dla młodych - 100 projektów na 100-lecie Niepodległości

Mamy dla młodych 1 mln zł na ich inicjatywy. Mogą po nie sięgnąć stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Chcemy zrealizować 100 projektów na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak inaugurując drugą edycję Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych. W tym roku większe będzie dofinansowanie – 10 tys. zł na projekt.


30-03-2018

Drogi do Niepodległości – wystawa z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Biblioteka Norwida zaprasza od 5 kwietnia br. do holu Biblioteki na wystawę Drogi do Niepodległości ze zbiorów dr. Wojciecha Lizaka – historyka, kolekcjonera, założyciela prywatnego Muzeum Historii i Pamięci w Szczecinie. Wystawa odbywa się w ramach "Samorządowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości".


28-03-2018

Lubuskie świętuje 100-lecie Niepodległości

Prezentujemy harmonogram wydarzeń związanych z lubuskimi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Został on przyjęty przez zarząd województwa, 27 marca br. – To ma być wspólne, radosne świętowanie. Chcemy włączyć w to wszystkich mieszkańców regionu – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Wśród zaplanowanych wydarzeń będą konkursy, pikniki, wystawy, widowiska plenerowe, koncerty i rozmowy o wolnej Polsce.


Drogi do Niepodległości
06-03-2018

Drogi do Niepodległości

Historia polskiej tradycji niepodegłościowej to temat wystawy "Drogi ku Niepodległości", którą otwarto dla odwiedzających 7 marca w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta  w Gorzowie Wlkp. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Romuald Gawlik, członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz. Wystawa jest wpisana w kalendarz wydarzeń organizowanych przez urząd marszałkowski związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!