100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

Lubuskie Inicjatywy Senioralne
20-02-2018

Lubuskie Inicjatywy Senioralne

Do 8 marca przedłużono nabór wniosków w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań na rzecz seniorów wynikających z „Wojewódzkiego Programu na rzecz Osób Starszych”. – Samorząd od wielu lat jest organizatorem działań, mających na celu wspieranie seniorów. Znajduje to swoje potwierdzenie w praktyce jak i podkreśleniu tematyki senioralnej w podstawowych dokumentach strategicznych województwa – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.


Podwieczorek Patriotyczny
13-11-2017

Podwieczorek Patriotyczny

Trwają obchody 100-lecia Święta Niepodległości organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. 13 listopada o godzinie 17:00 na ciekawy darmowy koncert pieśni patriotycznych zaprasza Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

 


Smak i moc niepodległości (wideo)
11-11-2017

Smak i moc niepodległości (wideo)

Lubuszanie śnili dziś na jawie „Sen o Niepodległej”. To tytuł widowiska będącego poetycką interpretacją historii walk niepodległościowych, który zabrał widzów w podróż w czasie. -Jesteśmy tutaj dzisiaj razem ponieważ dokładnie 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj chcemy poczuć ten smak, tę moc 11 listopada 1918 roku. Bo to dzięki naszym przodkom mamy wolną i niepodległą ojczyznę – mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak.


Urząd Marszałkowski w barwach narodowych
11-11-2017

Urząd Marszałkowski w barwach narodowych

Z okazji Święta Niepodległości, z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysł w barwach narodowych. Biało-czerwoną iluminację można oglądać po zmroku. To jeden z elementów wspólnego, radosnego świętowania.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!