100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

Koncert dla Niepodległej
10-11-2017

Koncert dla Niepodległej

Z okazji Święta Niepodległości 10 listopada Lubuszanie wysłuchali niezwykłego „Koncertu z polonezem” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego. Wydarzenie zainaugurowało całoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncertu wysłuchała marszałek Elżbieta Anna Polak, która tuż przed jego rozpoczęciem wręczyła Lubuszanom kokardy niepodległościowe. – Ten wspaniały koncert to początek wspólnego, radosnego świętowania, do którego bardzo zachęcam – mówi marszałek.


Widowisko na Święto Niepodległości
07-11-2017

Widowisko na Święto Niepodległości

Już w najbliższą sobotę 11 listopada o 16:30 na Starym Rynku w Gorzowie Wlkp. ciekawe widowisko plenerowe o tematyce patriotyczno-niepodległościowej zatytułowane „Niepodległa – przybycie”. Na scenie aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Jest to część projektu, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na mieszkańców miasta będą czekały słodkie upominki i flagi.


Sejmik Młodzieżowy o świętowaniu niepodległości (wideo)
06-11-2017

Sejmik Młodzieżowy o świętowaniu niepodległości (wideo)

Po raz czwarty obradował Sejmik Młodzieżowy Województwa Lubuskiego. Uczniowie lubuskich szkół średnich wybrali propozycje uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chcemy, żebyście mogli zaprezentować swoje poglądy, bo to co my dziś robimy, będzie realizowane przez młodsze pokolenie - mówiła otwierając obrady marszałek Elżbieta Anna Polak. Obradom przewodniczył Czesław Fiedorowicz - przewodniczący sejmiku.


100-lecie Niepodległej Polski - obradował komitet [wideo]
02-10-2017

100-lecie Niepodległej Polski - obradował komitet [wideo]

Obradował Komitet Honorowy lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przy marszałku woj. lubuskiego. Członkowie Komietu zgłaszali swoje propozycje i inicjatywy. Obchody ruszają już 11 listopada br. w 99 rocznicę Niepodległości. - Wszystkie propozycje są przemyślane, barwne, oddające naszą różnorodność kulturową. Nie chodzi o ilość ale o jakość wydarzeń - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!