100-lecie Niepodległości Polski

 

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość, a Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austriacko-węgierskie. Region lubuski świętuje od 11 listopada 2017 r., kiedy to budynek Urzędu Marszałkowskiego rozbłysnął w biało-czerwonych barwach, a Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego tanecznym krokiem, w takt Poloneza, rozpoczęła wspólne, radosne obchody setnej rocznicy niepodległości.

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła - Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku – 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę.

W celu uświetnienia obchodów przy Marszałek Województwa Lubuskiego został również powołany Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 31 lipca 2017 r. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła do wspólnej pracy przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów by pamiętając zarówno o wzniosłych i radosnych chwilach wolnej Polski, jak i tych, w których owoce wolności okupione zostały życiem i cierpieniem rodaków działać solidarnie razem dla Rzeczypospolitej. A zabiegając nieustannie o umocnienie naszej wolności i suwerenności, umacniamy pozycję Polski w Europie i na świecie. Obchody będą trwały cały rok gdyż pielęgnowanie wolności, tolerancji i równości wobec prawa - stanowią fundament państwa polskiego.

Przed nami kolejne ważne wydarzenia, w przygotowanie których zaangażowanych jest wiele środowisk, co sprawi, że obchody Stulecia Niepodległej Polski umocnią poczucie naszej tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem oraz przypomni o dziele minionych pokoleń pragnących Polski nowoczesnej i niepodległej.

 

Więcej informacji:

 

Aktualności:

Niepodległość oczyma młodych
30-05-2018

Niepodległość oczyma młodych

Konkursy, debaty, warsztaty - to wszystko czeka na dzieci i młodzież w Lubuskiem w ramach samorządowych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci mogą wymyślić ciekawy komiks, młodzież wziąć udział w debatach, lekcjach obywatelskich oraz warsztatach teatralnych. Nagrodzimy także młodych Lubuszan, którzy przygotują wiersz, piosenkę lub pieśn patriotyczną. Do czynnego udziału w obchodach zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z członkami komietu honorowego. Zobaczcie kalendarz wydarzeń dla dzieci i młodzieży!


Czytanie Konstytucji na Gorzowskim Kwadracie
04-05-2018

Czytanie Konstytucji na Gorzowskim Kwadracie

W Gorzowie Wlkp. publiczne Czytanie Konstytucji 3 Maja z 1791 r. odbyło się na Gorzowskim Kwadracie przy ul. Chrobrego. W wydarzeniu uczestniczyli aktorzy gorzowskiego teatru oraz młodzież ze Studia Teatralnego.


Razem świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
03-05-2018

Razem świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

 – My wszyscy obywatele Rzeczypospolitej jesteśmy zobowiązani do szacunku Konstytucji i praworządności. To Konstytucja jest fundamentem wolnej Polski i demokracji – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystości w Zielonej Górze. Po oficjalnych obchodach marszałek zaprosiła do radosnego świętowania. Przed Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze wraz z aktorami i mieszkańcami odczytała fragmenty polskiej pierwszej ustawy zasadniczej. 


30-04-2018

Lubuskie świętuje odzyskanie niepodległości (wideo)

Koncerty symfoniczne, konferencje naukowe, widowiska plenerowe i cała gama ciekawych wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości. W Lubuskiem świętowanie rozpoczęło się już w lutym i potrwa niemal do końca roku. – Te wydarzenia, to prawdziwa eksplozja potencjału, nie tylko naszych instytucji – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.


 

Kontakt:

Departament Organizacyjno-Prawny
Zastępca Dyrektora Departamentu - Małgorzata Łukiewska

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
tel. +48 68 45 65 500

Zapisz się do naszego newslettera!