Koronawirus - najważniejsze informacje
Koronawirus - najważniejsze informacje

Transport

Transport kolejowy i drogowy

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Główny Inspektor Sanitarny zaleca unikanie przebywania w większych skupiskach ludzi, w tym podróżowania komunikacją publiczną. W związku z powyższym odwołane zostały kursy wielu pociągów i autobusów w Lubuskiem.

Wyposażenie pociągów w dostęp do ciepłej wody i mydła w płynie powinno zapewnić podróżnym możliwość stosowania podstawowych środków ochrony osobistej. Ponadto we wszystkich pociągach wyprawianych w relacji międzynarodowej do Polski zbierane są karty lokalizacji w formie ankiety, do wypełnienia przez pasażerów.

Transport lotniczy

Od 15 do 27 marca br. zawieszone zostają loty międzynarodowe i krajowe. Lot, który obsługuje połączenia z Portu Zielona Góra - Babimost odwołał wszystkie loty z i do Warszawy. Nie będzie też pasażerom zapewniona tzw. komunikacja zastępcza, jak to było praktykowane wcześniej. Lot uruchomił infolinię, gdzie można zasięgnąć informacji w sprawie ewentualnego odszkodowania. Więcej informacji: https://www.lot.com/pl/pl/procedura-zmian-zwrotow-biletow?fbclid=IwAR0E_EixY40mbCyZ_vtxzPrRYLe7XeH0QQWM_HV9uSLw-_dJCWMM8lRF8_w

 

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim z powodu zagrożenia koronawirusem od 17 marca br. wstrzymują egzaminy. Wszystkie bieżące informacje WORD-y zamieszczać będą na swoich stronach internetowych.

 

Informacje z drogowych przejść granicznych w Lubuskiem

Osoby wracające z Niemiec do Polski samochodem, busem lub autokarem mogą korzystać z poniższych przejść granicznych: Forst (A15) – Olszyna (A18), Guben - Gubin, Frankfurt n. Odrą (A12) – Świecko (A2), Frankfurt n. Odrą (B5) - Słubice (DK29), Kietz (B1) - Kostrzyn n. Odrą (DK22).

Osoby wracające z Niemiec do Polski mogą również korzystać z czterech otwartych przejść granicznych dla pieszych. Do wszystkich miejscowości granicznych można dojechać koleją niemiecką: Kietz – Kostrzyn n. Odrą, Frankfurt n. Odrą – Słubice, Guben – Gubin.

Transport żywych zwierząt może odbywać się przez byłe przejście graniczne Gubinek-Guben. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekroczenie granicy w miejscu, które nie znajduje się wykazie przejść granicznych.

Aktualne informacje nt. czasu oczekiwania można znaleźć na stronie Nadodrzańskiego Oddziału SG

Bieżące informacje o czasie oczekiwania na odprawę graniczną i utrudnieniach na przejściach granicznych można znaleźć na portalu: https://www.granica.gov.pl

Źródło: serwis gov.pl

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie. Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.

Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim.

Źródło: https://www.lubuskie.uw.gov.pl

Informacje dla podróżujących