Szczegóły aktualności:

10 lat Polski w UE – współpraca na pograniczu

Marzena Toczek | Wydarzenia | 08-05-2014

- Nasza transgraniczność daje nam ogromne doświadczenie i od lat korzystamy już z tych doświadczeń. Zastanówmy się, jak te doświadczenia przekuć w nasz transgraniczny potencjał - mówiła marszałek Elżbieta Polak, otwierając Polsko-Niemiecką Debatę Transgraniczną 10 lat w UE – doświadczenia i perspektywy dla dalszego rozwoju. Jej uczestnicy podsumowali dekadę wspólnych działań na polsko - niemieckim pograniczu oraz możliwości jakie dała w tym zakresie Unia Europejska.

Uczestnicy debaty byli zgodni, że polsko-niemiecka współpraca od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to doskonały przykład jednoczenia się Europy: dwa narody o trudnej historii współpracują niemal idealnie. Przykładem są choćby podzielone granicą miasta: Gubin i Guben oraz Frankfurt nad Odrą i Słubice, które coraz wyraźniej stają się jednym organizmem miejskim. Oczywiście dzieje się to w dużym stopniu dzięki inwestycjom współfinansowanym z funduszy europejskich.
- Nasza transgraniczność daje nam doświadczenie, a my z tego doświadczenia korzystamy - mówiła marszałek Polak. - Mamy doświadczenie z funduszami Interreg, a współpracę z niemieckimi partnerami nawiązaliśmy zanim Polska weszła do Unii Europejskiej. Współpracują dziś samorządowcy, strażacy, przedsiębiorcy i zwykli obywatele. Dziś musimy zastanowić się, jak te doświadczenia przekuć w nasz transgraniczny potencjał.
Podczas konferencji odbyły się panele dyskusyjne, w których uczestniczyli Ursula Bretschneider i Gisela Mehlmann z Ministerstwa Gospodarki i Spraw Europejskich Landu Brandenburgii, Iwona Szablewska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, Sylwia Pędzińska ze Wspólnego Sekretariatu Technicznego, Magdalena Tokarska z Fundacji na Rzecz Collegium Pollonicum, Tadeusz Jędrzejczak reprezentujący Euroregion Pro Europa Viadrina i Bartłomiej Bartczak burmistrz miasta Gubin. Uczestnicy rozmawiali na temat 10 lat Polski w Unii Europejskiej w wymiarze samorządowym i obywatelskim, podzielili się doświadczeniami lubuskich i niemieckich samorządów i organizacji pozarządowych w zakresie możliwości współpracy.
Drugi panel dyskusyjny poświęcony był bilansowi członkostwa w wymiarze gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. W tej części debaty udział wzięli m.in. Hanna Nowicka z Agencji Rozwoju Regionalnego, Andrzej Graczykowski reprezentujący Stowarzyszenie Lubuski Klaster Metalowy oraz Stanisław Owczarek z Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz program debaty

Galeria zdjęć

10 lat Polski w UE – współpraca na pograniczu

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!