Szczegóły aktualności:

Ruch na lotnisku w Babimoście

Marzena Toczek | Wydarzenia | 21-09-2015

Od poniedziałku Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost przejął loty wakacyjno-czarterowe z Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który do października będzie remontowany. O 14.25 wylądował pierwszy czarter z Portugalii, linii lotniczych Enter. – Port lotniczy będzie tętnił życiem, przyjmujemy czartery z wielu krajów i musimy się postarać, żeby przewoźnicy zostali u nas na dłużej – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas briefingu prasowego na lotnisku, z udziałem posłanki Bożenny Bukiewicz i członka zarządu województwa Bogdana Nowaka.

Przekierowanie lotów z Ławicy do Babimostu będzie trwało od 21 września do 11 października. Loty zostały przekierowane z Poznania do Zielonej Góry ze względu na remont drogi startowej na lotnisku w Poznaniu-Ławicy. W sumie, w tym okresie z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost odbędzie się 30 lotów wakacyjno- czarterowych. Operatorami będą przewoźnicy tacy jak: ENTER,  Small Planet  oraz  niemiecki SUNExpres. Loty odbędą się m.in. w następujących kierunkach: Antalia (Turcja);  Majorka i Teneryfa (Hiszpania);  Korfu , Rodos , Kos (Grecja);  Agadir (Maroko);  Dubrownik (Chorwacja).

- Czartery są teraz możliwe dzięki temu, że dobrze zainwestowaliśmy tutaj w porcie lotniczym, choć nie były to duże pieniądze, jedynie 16 mln zł – mówiła marszałek. – Ale udało nam się wyposażyć lotnisko we wszystko co niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Wyremontowaliśmy płytę lotniskową, lotnisko jest ogrodzone, mamy strażnicę służb ratowniczych, system meteorologiczny AWOS i przede wszystkim, mamy system ILS, który jest najważniejszy z punktu widzenia bezpiecznego podchodzenia do lądowania. Mieliśmy z tym duże problemy, ale pani poseł Bożenna Bukiewicz postarała się, by to zadanie znalazło się po stronie budżetu państwa. Beneficjentem tego zadania nie mógł być samorząd, ale Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Marszałek podkreśliła, że dzięki obecnej aktywności w porcie, lotnisko ożyje. – Będziemy mogli reaktywować spółkę lotniskową – dodała. – Już rozmawiamy z operatorami biznesowymi, by nawiązali z nami współpracę. Mogą być przez nas z powodzeniem obsługiwani.

Posłanka Bożenna Bukiewicz przypomniała, że mijają właśnie cztery lata od momentu, kiedy została podjęta decyzja o instalacji systemu naprowadzania samolotów ILS w Babimoście. – Cieszę się, że system ten z powodzeniem działa, ale to dopiero początek, bo dzięki temu będziemy mogli pokazać, że stać nas na to, aby obsługiwać dużą ilość operatorów lotniczych.  W tej chwili stoi przed nami tylko jedno zadanie: zorganizować tak lotnisko, aby przewoźnicy chcieli korzystać z naszego portu lotniczego.

Samorząd woj. lubuskiego wiedział o planowanym remoncie drogi startowej na lotnisku Poznań-Ławica od początku 2015r. Dzięki zaplanowanym przez województwo inwestycjom w remont płyty postoju samolotów nr 1, drogę kołowania „E” oraz budowę Hali Kontroli Przylotów lotnisko mogło obsłużyć w czerwcu br. manewry wojskowe NATO w ramach ćwiczeń „Noble Jump”, a obecnie przejąć z Poznania-Ławicy loty czarterowe. Właśnie dzięki tym inwestycjom to babimojskie lotnisko zostało wybrane do przejęcia części lotów.

Obsługa lotów wakacyjno-czarterowych w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost będzie również testem operacyjnym funkcjonowania nowo wybudowanej Hali Kontroli Przylotów i całości portu lotniczego. Nowa hala ma 800 m kw. powierzchni a jej przepustowość wynosi 360 tys. pasażerów rocznie.

Galeria zdjęć

Konferencja prasowa - lotnisko Babimost

fot. Dorota Świderska

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!