Szczegóły aktualności:

O sprawach ważnych dla zielonogórskich Sybiraków

Marzena Toczek | Wydarzenia | 21-03-2016

21 marca marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedstawicielami Związku Sybiraków w Zielonej Górze: Januszem Piechowiakiem, Wacławem Mandrykiem oraz Marianem Szymczakiem. Spotkanie dotyczyło współpracy w zakresie promocji dziedzictwa historycznego i wsparcia samorządu w wydawnictwach stowarzyszenia na temat przymusowej migracji jej członków.

W wyniku Paktu Ribbentrop – Mołotow w dniu 17 września 1939 roku wojska radzieckie zdradziecko wkroczyły na wschodnie tereny Polski okupując ponad 50 % jej powierzchni. Rozpoczęły się masowe zsyłki Polaków uznanych za wrogów Związku Radzieckiego na Syberie. Ogółem zesłano na Syberię 1350 tyś. osób spośród, z których co trzecia osoba będąca na zesłaniu zmarła, z powodu katorżniczych warunków pobytu.

Wielu spośród Sybiraków walczyło na frontach II Wojny Światowej. To żołnierze Sybiracy walczyli pod Monte Cassino i pod Lenino. Związek Sybiraków powstał w 1928 roku , a legitymację nr 1 otrzymał Sybirak – Marszałek Polski Józef Piłsudski. W 1988 roku reaktywowano Związek Sybiraków. Zielonogórski Oddział Związku Sybiraków powstał w marcu 1989 roku. Aktualnie Oddział Związku Sybiraków liczy 1650 członków zrzeszonych w 19 kołach terenowych.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!