Szczegóły aktualności:

74 mln zł na drogi lokalne

Małgorzata Tramś-Zielińska | PROW | 25-05-2016

- Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nabiera rozpędu. Dziś podpisanych zostało 120 umów na łączną kwotę blisko 74 mln zł. Przebudowa i modernizacja dróg oraz zmiana nawierzchni obejmie 100 km dróg w naszym województwie. Cieszę się, że 45 gmin, 7 powiatów wzięło udział w tym konkursie - mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podczas uroczystego podpisania umów. Dofinansowanie pokrywa 60 proc. planowanych inwestycji. Pierwsze przetargi i remonty rozpoczną się jeszcze w tym roku. Wszystkie prace mają być wykonane do końca 2017 r.

Przed uroczystym wręczeniem umów odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: wicemarszałek  Stanisław Tomczyszyn, wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, Danuta Patalas - burmistrz Wschowy, Henryk Janowicz - starosta powiatu żagańskiego oraz Jacek Sauter – Burmistrz Bytomia Odrzańskiego.

Jako pierwszy głos zabrał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. – Dziś podpisujemy ważne umowy dotyczące przebudowy i modernizacji dróg lokalnych. Dzięki temu wsparciu będzie można zrealizować wiele inwestycji drogowych, na które mieszkańcy naszego regionu czekali od wielu lat – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Radości nie kryła wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska. – Dziś można powiedzieć, że Bogdaniec to mała, ale bardzo szczęśliwa gmina. Dofinansowanie otrzymały trzy wnioski, dzięki którym uda się wykonać 8 km dróg, na które mieszkańcy bardzo długo czekali. Wreszcie ziszczą się ich marzenia, nie będzie pyłu, nie będzie ubytków i będziemy mogli jeździć po normalnych drogach. Skomunikujemy ze sobą cztery wsie. Chcielibyśmy te inwestycje przeprowadzić jak najszybciej, aby mieszkańcy mogli z nich jak najszybciej korzystać – mówiła wójt Bogdańca. Bogdaniec otrzymał dofinasowanie na przebudowę dróg gminnych: Jeżyki-Lubczyno, Jeniniec-Lubczyno oraz przebudowę drogi ul. Akacjowej w m. Jenin.      

Następnie głos zabrała Danuta Patalas - burmistrz Wschowy. Gmina otrzymała ponad 233 tys. zł dofinansowania na przebudowę drogi w miejscowości Przyczyna Dolna. Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 400 tys. zł. – Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać dofinansowanie. Mieszkańcy bardzo długo na to czekali - mówiła burmistrz.

Ze wsparcia skorzysta także powiat żagański. Na przebudowę drogi powiatowej w m. Bożnów otrzymał dofinansowanie w wysokości 2,4 mln zł. – Będzie to przebudowa i modernizacja drogi łącznie z chodnikami i zatokami autobusowymi. Powiat jako gminy został dobrze oceniony, bo ponad 16 dróg będzie zrealizowanych: 5 dróg w gminie Małomice, 3 w gminie Iłowa, 2 w gminie wiejskiej Żagań, 2 w mieście Gozdnica i po jednej w mieście i gminie Szprotawa, Niegosławicach i Brzeźnicy – wyliczał Henryk Janowicz - starosta powiatu żagańskiego.

W uroczystości wzięli udział starostowie, burmistrzowie, wójtowie, członkowie zarządów, skarbnicy oraz goście.   

Wcześniej, 17 maja br. Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził listę rankingową operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zatwierdzenie listy operacji przez Zarząd Województwa Lubuskiego pozwolił na podpisanie umów z Beneficjentami, do wysokości limitu środków dostępnych dla Województwa Lubuskiego tj.17 196 824 Euro. Wnioskowana kwota pomocy 120 pozytywnie ocenionych wniosków, które uzyskały minimum 9 pkt wyniosła 73 875 318,00 zł. Nabór wniosków o przyznanie pomocy trwał od 30 listopada 2015 roku do 30 grudnia 2015 roku wpłynęło 162 wniosków na kwotę pomocy 106 365 679 zł.

Lista rankingowa

Galeria zdjęć

PROW: 120 umów na 73 mln zł

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!