Szczegóły aktualności:

Wrześniowa sesja Sejmiku

Paweł Tyl | Sesje Sejmiku | 13-09-2016

W Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyła się XXIII sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Głównym punktem porządku obrad było przyjęcie sprawozdania w sprawie wykonania budżetu województwa za I półrocze 2016 r. 

Porządek obrad.

W sesji wzięło udział 29 radnych województwa. Wśród gości byli m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, wiceprezydent Gorzowa Artur Radziński, przewodnicząca lubuskich struktur PSL i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jolanta Fedak oraz wielu innych gości.

W ramach interpelacji i wniosków, radny Zbigniew Kościk zaapelował o priorytetowe potraktowanie linii kolejowej Czerwieńsk – Zbąszynek w planach inwestycyjnych województwa. – Ta linia jest zaniedbana przez ostatnie lata - dodał.
- Inwestycja na linii Czerwieńsk – Poznań jest przez nas zaplanowana, podobnie jak wiele innych. Trwają jednak negocjacje z PKP PLK, gdyż domagają się oni większego poziomu dofinansowania - odparła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Radny Kościk zwrócił też uwagę na niski poziom wykorzystania środków unijnych w Lubuskiem, w kontekście artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Odniosła się do tego marszałek: - To problem, którym faktycznie zajmował się Zarząd Województwa Lubuskiego. Problemem jest to, że zielonogórski ZIT nie zdążył złożyć aplikacji we wrześniu. Liderzy ZIT-ów zdają sobie sprawę, że nie będziemy odkładać konkursów. Posiedzenia zarządu odbywają się nawet trzy razy w tygodniu, żeby zatwierdzać listy rankingowe. Nie ma obecnie wyścigu po Krajową Rezerwę Wykonania, bo jest ona już podzielona. Ale zdaję sobie sprawę, że trzeba przyspieszyć poziom wdrażania.
Radny Kościk z radna Małgorzata Gośniowska-Kola pytali też o połączenia lotnicze z Babimostu do Lwowa. Prosili, żeby zrobić badania i gruntowną analizę czy rzeczywiście jest na to zapotrzebowanie.
- Na kolejnej sesji zaprezentujemy strategię rozwoju portu lotniczego - odparła marszałek. - Byłoby to wcześniej, ale u naszych partnerów w PPL wymieniły się władze. Rozmawiałam już nowym zarządem PPL. Są zainteresowani dalszym utrzymaniem lotniska w Babimoście. Kierunek Lwów jest uznawany przez ekspertów za bardzo interesujący. Tutaj pracuje legalnie ok.10 tys. Ukraińców, a SprintAir obsługuje połączenie Radom – Lwów. Oczywiście będą przygotowane szczegółowe analizy, wszystko należy zmierzyć i porównać z naszymi możliwościami i budżetem.
Radna Gośniowska-Kola prosiła też wyjaśnienie promocji województwa w Parlamencie Europejskim w 2017 r. uzasadnić to i podać kto będzie reprezentował region. Pytała też o współpracę z Kazachstanem i prosiła o informacje na temat umów zawartych podczas forum gospodarczego ze stroną kazachstańską. Pytała również o współpracę regionu z obwodami iwano-frankowskim i sumskim na Ukrainie, o zasady jakie panują w systemie stypendialnym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i o działalność Lubuskiego Centrum Winiarstwa (sposób wykorzystania budynku centrum).
- Zgodnie z projektem realizujemy misję tego obiektu. Zapraszam w najbliższy weekend, odbędzie się pierwsze winobranie w Lubuskim Centrum Winiarstwa - odparła marszałek.

Radna Anna Chinalska zwróciła się z wnioskiem o budowę chodnika w Radnicy przy drodze 276 (łącznik między dwiema drogami), radny Klaudiusz Balcerzak prosił o podjęcie działań na rzecz udrożnienia drogi 278 ze Sławy w kierunku Głogowa, gdzie - wg danych radnego - dziennie przemieszcza się ok. 100 tirów.
Radny Franciszek Wołowicz pytał czy są już znane wyniki kontroli CBA w Urzędzie Marszałkowskim, radny Łukasz Mejza prosił o modernizację chodnika przy drodze 296 w Jeleniowie, pytał też o skład rad nadzorczych spółek z udziałem samorządu województwa. Radny Tomasz Możejko pytał o plany remontu dróg w Bonowie i Jeziorach i Mostkach w powiecie świebodzińskim. Radny Grzegorz Grabarek pytał o majątek Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku, a przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz pytał dlaczego z dostępu do  funduszy w ramach działania 8.4.1 zostały wyłączone centra studiów medycznych.

Galeria zdjęć

XXIII sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!