Szczegóły aktualności:

Paraolimpijczycy nagrodzeni

Paweł Tyl | Sesje Sejmiku | 11-10-2016
Podczas październikowej sesji Sejmiku Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz wręczyli nagrody lubuskim medalistom XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Gratulujemy!

Przypomnijmy, w 2012 r. Sejmik Województwa Lubuskiego podjął uchwałę, w której zawarto tryb i zasady przyznawania nagród finansowych dla najlepszych sportowców z Województwa Lubuskiego (medalistów olimpijskich i paraolimpijskich). Wnioski o przyznanie nagród mogą składać: Marszałek Województwa Lubuskiego, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Radni, działające na terenie Województwa Lubuskiego kluby sportowe, związki sportowe oraz organizacje pozarządowe działające w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. Wysokość nagrody dla medalisty wynosi:

1) 20 000,00 zł - za zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich lub Paraolimpijskich,

2) 14 000,00 zł za zdobycie srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich lub Paraolimpijskich,

3) 10 000,00 zł za zdobycie brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich lub Paraolimpijskich

W dniach 7-18 sierpnia 2016 r. w Rio de Janeiro odbyły się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Ponad 4300 sportowców niepełnosprawnych ze 176 krajów rywalizowało na tych samych obiektach sportowych, co uczestnicy Igrzysk Olimpijskich. Wystartowali w 22 dyscyplinach sportowych, walcząc o medale w 528 konkurencjach. W Igrzyskach Paraolimpijskich uczestniczyły łącznie 154 osoby z Polski, z czego 91 sportowców w 13 dyscyplinach. W Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro wzięło udział 6 zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „START” w Zielonej Górze, 11 zawodników Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” Gorzów Wlkp. oraz 1 zawodniczka z UKS „Dziesiątka” Nowa Sól.

Medaliści Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START" Zielona Góra

1. Kamila Kubas – parakajakarstwo – brązowy medal

Kamila w 2013 roku rozpoczęła swoją przygodę z parakajakarstwem, od początku oddała się temu  sportowi  profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem. Trenuje sprint kajakowy na dystansie 200m w klasie KL1. Jej trenerem został Jan Durczak, pod którego okiem trenowała jako młodziutka zawodniczka pełnosprawna. Zawodniczka trenuje na obiektach przystani kajakowej „Viking” w Małomicach. Już po kilku miesiącach treningów została powołana do kadry narodowej. W Mistrzostwach Świata i w Mistrzostwach Europy, które w tej dyscyplinie sportu odbywają się co roku zajmowała z początku miejsca V-VII, a od 2015 roku plasuje się w swojej grupie startowej na miejscu IV. Sukcesem było zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w 2016 roku, a największym osiągnięciem uzyskanie kwalifikacji paraolimpijskiej Rio 2016. Obecnie jest najlepszą zawodniczką w kraju osiągającą coraz lepsze wyniki sportowe. Rok rocznie zdobywa medale Mistrzostw Polski.

Kamila jest bardzo ambitną i pracowitą zawodniczką, ale także silną i  dzielną kobietą. Codzienne wielogodzinne treningi łączy z samotnym wychowaniem córeczki, z czym bardzo dobrze sobie radzi. Nie lubi użalania się nad sobą, jej dewizą jest iść do przodu, nie narzekać na swój los lecz samemu go kształtować w myśl zasady „co nas nie zabije to nas wzmocni”. Taka życiowa postawa Kamili sprawia, że niepełnosprawność Jej nie ogranicza, uparcie dąży do realizacji  swoich  zamierzeń i marzeń.


2. Piotr Grudzień – tenis stołowy – brązowy medal (indywidualnie) i brązowy medal (drużynowo)

Piotr jest zawodnikiem tenisa stołowego w grupie 8, z wartościowym dorobkiem medalowym. Zaliczył swoje trzecie Igrzyska. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie oraz w Londynie. Podczas zawodów uczestniczy w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej z Marcinem Skrzyneckim. Jego najważniejszymi osiągnięciami jest: srebrny medal olimpijski z Pekinu (2008), gdzie w grze indywidualnej, wywalczył, jako niespełna 17 latek i „czarny koń” reprezentacji Polski, zdobył również złoty  medal olimpijski w Londynie - 2012, zdobyty w grze drużynowej wraz z Marcinem. Na swoim koncie posiada medale Mistrzostw Świata: w 2010 roku (Korea) - złoty w grze drużynowej, brązowy medal indywidualnie, w 2014 roku (Pekin) -srebrny medal drużynowo. Posiada również medale Mistrzostw Europy: 2007r. (Słowenia) - srebrny drużynowo, 2009r. (Włochy) - złoty drużynowo, 2013 r. (Włochy)-brązowy medal drużynowo. Jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w swojej grupie startowej. Wraz z drużyną zielonogórskiego „Start-u” od 5 lat zajmuje I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Uczestniczy w wielu prestiżowych międzynarodowych, klasyfikacyjnych turniejach, w których zdobywa medale, zajmuje czołowe miejsca mające wpływ na wysoką pozycję na światowej liście rankingowej.

W związku z tym nie miał problemu z uzyskaniem kwalifikacji olimpijskiej, którą otrzymał już w 2015 roku podczas mistrzostw Europy w Danii. Piotr jest zawodnikiem, który bardzo profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem realizuje proces szkolenia pod okiem Lucjana Błaszczyka w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Swoje losy związał z tym miejscem i z „Startem”, gdzie przebywa już od 10 lat, gdzie  ma możliwość przygotowywać się do najważniejszych imprez sportowych.

3. Marcin Skrzynecki – tenis stołowy – brązowy medal (drużynowo)

Marcin jest zawodnikiem tenisa stołowego w grupie 8, z wieloletnim doświadczeniem, ze znacznym dorobkiem medalowym. Igrzyska w Rio były Jego czwartą tak ważną imprezą sportową. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie oraz w Londynie. Podczas zawodów uczestniczy w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej z Piotrem Grudniem. Jego najważniejszym osiągnięciem jest złoty medal olimpijski z Londynu - 2012 zdobyty w grze drużynowej wraz z Piotrem. Na swoim koncie posiada medale Mistrzostw Świata: w 2010 roku (Korea) - złoty w grze drużynowej, srebrny medal indywidualnie, w 2014r. (Pekin) - srebrny medal drużynowo. Posiada również medale Mistrzostw Europy: 2007r. (Słowenia) - srebrny drużynowo, 2009r. (Włochy)-złoty drużynowo, złoty indywidualnie, 2013r. (Włochy) - brązowy medal drużynowo. Jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w swojej grupie startowej. Wraz z drużyną zielonogórskiego „Start-u” od 5 lat zajmuje I miejsce w drużynowych mistrzostwach Polski. Uczestniczy w wielu prestiżowych międzynarodowych, klasyfikacyjnych turniejach, w których zajmuje czołowe miejsca mające wpływ na pozycje na światowej liście rankingowej. Niecierpliwie oczekiwał na kwalifikację olimpijską, szczęśliwie otrzymując ”dziką kartę”.

Jest zawodnikiem, który od lat uczestniczy z zaangażowaniem w szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, pod okiem trenera-zawodnika profesjonalisty: Lucjana Błaszczyka.

Marcin jest studentem Uniwersytetu Zielonogórskiego a jednocześnie doskonale pełni rolę męża i taty, wychowując dwie córeczki.

 

Medaliści Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” Gorzów Wlkp.

1.     Maciej Lepiato – skok wzwyż – złoty medal

Maciej Lepiato urodził się 18 sierpnia 1988 roku w Poznaniu, obecnie mieszka w Gorzowie Wlkp. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. Niepełnosprawnością Macieja jest końsko-szpotawe zakończenie lewej kończyny dolnej. Lewa noga Macieja jest o 5 centymetrów krótsza od prawej. Występuje ubytek masy mięśniowej okolicy podudzia mięśnia trójgłowego łydki oraz przedłużone ścięgno Achillesa i zerowy zakres ruchu w stawie skokowym.

Od 2006 roku związany jest z sekcją lekkoatletyczną Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” w Gorzowie Wlkp., gdzie trenuje skok wzwyż oraz skok w dal pod czujnym okiem trenera Zbigniewa Lewkowicza. Maciej jest zawodnikiem, który konkuruje na równi z zawodnikami pełnosprawnymi. W 2013 roku podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce w Spale zdobył brązowy medal w skoku wzwyż, a także w 2014 roku, również w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkoatletyce w Sopocie, obronił brązowy medal.

Ten młody zawodnik to niezaprzeczalnie jeden z największych talentów sportowych z wielkimi predyspozycjami skocznościowymi, obdarzony bardzo dobrymi warunkami fizycznymi. Maciej Lepiato na Gali Mistrzów Sportu 2012 w 78 Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP uzyskał tytuł Odkrycie Sportowe Roku. Ponadto jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polskich. Jego rekord życiowy to 222 cm.

ODZNACZENIA

- odznaczony w 2012 roku Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego,

- odznaczony w 2012 roku Odznaką Honorową miasta Gorzowa Wlkp.,

- odznaczony w 2013 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe.

2.     Bartosz Tyszkowski – pchnięcie kulą – srebrny medal

Bartosz Tyszkowski urodził się 25 stycznia 1994 roku w Gorzowie Wlkp., gdzie również mieszka. To młody i niezwykle rozwojowy zawodnik, niezaprzeczalnie jeden z największych talentów sportowych z wielkimi predyspozycjami siłowymi, obdarzony bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, należący do światowej czołówki w konkurencji pchnięcia kulą.

Niepełnosprawność Bartka to niedorozwój kości długich (achondroplazja). Z sekcją lekkoatletyczną Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” oraz trenerem Zbigniewem Lewkowiczem związany jest od 2008 roku. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich   w Londynie w 2012 roku Bartosz Tyszkowski, jako najmłodszy gorzowski uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich, zajął pechowe-4 miejsce, tuż za podium, zarówno w pchnięciu kulą, jak i rzucie dyskiem. Jest to jednak zawodnik niezwykle ambitny, który z każdymi kolejnymi zawodami udowadnia swoją niezwykłą klasę sportową, bijąc rekord za rekordem, dostarczając powodów do radości i dumy.

Bartek to wielokrotny Mistrz Polski Juniorów i Seniorów. Jego rekord życiowy w pchnięciu kulą to 13,64 cm podczas Mistrzostwach Europy IPC we włoskim Grosseto. W rzucie dyskiem pobił rekord świata podczas VI Memoriału Kamili Skolimowskiej  na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2015 roku osiągając wynik 44,96 cm.

3.     Milena Olszewska – łuk klasyczny – brązowy medal

Milena Olszewska urodziła się 21 maja 1984 roku w Czarnkowie, gdzie ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Następnie rozpoczęła studia licencjackie na dwóch kierunkach (Edukacja wczesnoszkolna oraz Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza      z pracą socjalną) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wlkp., które ukończyła z bardzo dobrymi wynikami. Studia magisterskie ukończyła na kierunku Psychopedagogika. Chciała podjąć pracę w zakresie pracy socjalnej. Jest osobą niepełnosprawną od urodzenia. Początkowo miała obie nogi, ale prawa nie było prawidłowo wykształcona i często łamała się. Gdy Milena miała 15 lat lekarze podjęli decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie amputacja. Pomimo wielu obaw i wątpliwości Milena wyraziła zgodę na zabieg. W 2007 roku rozpoczęła swoją przygodę z łucznictwem w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”. Przez kilka lat łączyła pasję łuczniczą z pracą w biurze Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”.  

Pierwszą trenerką Mileny była Małgorzata Knutowicz, która pierwszy raz podała jej do ręki łuk i nauczyła podstaw strzelania. Kolejnym trenerem był Ryszard Bukański, który przygotowywał zawodniczkę do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012 roku, podczas których zdobyła brązowy medal. Jest to obecnie największy sukces sportowy młodej łuczniczki Startu Gorzów. Jej forma sportowa ewidentnie rozwija się z roku na rok. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, a jej największy sukces to brązowy medal podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012r.

Obecnie przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janerio w 2016 roku. Z trenerem Ryszardem Bukańskim trenuje do dnia dzisiejszego, tworząc zgrany duet. Oprócz pasji sportowej najważniejsza jest dla Mileny rodzina, przyjaciele i relacje z innymi ludźmi,   a łucznictwo postrzega jako talent od Boga.

ODZNACZENIA

- odznaczona w 2012 roku Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego,

- odznaczona w 2012 roku Odznaką Honorową miasta Gorzowa Wlkp.,

- odznaczona w 2013 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe.

4.     Lech Stoltman – pchnięcie kulą – brązowy medal

Lech Stoltman urodził się 02.02.1985r. w Bytowie a obecnie mieszka w Chojnicach. W 2014r. ukończył studia w Kujawsko- Pomorskiej Szkoła Wyższa w Bydgoszczy na wydziale pedagogicznym- kierunek opieka i wychowanie z profilaktyką uzależnień.

W 2005 r. uległ wypadkowi motocyklowemu na skutek, którego stał się osobą niepełnosprawną  i porusza się na wózku inwalidzkim. Przed wypadkiem trenował na siłowni i uczestniczył w zawodach w siłowaniu się na rękę.  Po wypadku formą rehabilitacji była dla niego siłownia, gdzie intensywnie ćwiczył.

Od 2007 r. zaczął trenować w Klubie Sportowym Niepełnosprawnych „START” Gdynia, gdzie uczęszczał najpierw do sekcji podnoszenia ciężarów, potem trenował kulturystykę a następnie pchnięcie kulą w sekcji lekkoatletycznej.

Swoją przygodę z Gorzowskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych „START”  rozpoczął  w 2015r., gdzie zaczął odnosić sukcesy na arenie krajowe i międzynarodowej. Jest  medalistą Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy oraz finalistą Mistrzostw Świata w Doha.

 

Medalistka UKS „Dziesiątka” Nowa Sól
Krystyna Siemieniecka – tenis stołowy – srebrny medal

Krystyna Siemieniecka – zawodniczka klubu UKS ‘‘DZIESIĄTKA‘‘ Nowa Sól. Tenis stołowy uprawia od 20 lat. Do kadry trafiła w 1997r. Jej pierwsza paraolimpiada to Sydney, następnie Ateny i Londyn. Do Rio zakwalifikowała sie dzięki 3 pozycji w rankingu światowym w klasie 11. Jej największy sukces w okresie startowym przed Rio to brąz indywidualnie i srebro drużynowo na Mistrzostwach Świata w Pekinie w 2014r.

Lubi prać, sprzątać i gotować. Największe pole do popisu w tych dziedzinach ma gdy wraca do domu z kolejnych zgrupowań kadry. Uwielbia spedzać czas z najbliższą rodziną i ukochanym pieskiem.

Galeria zdjęć

Lubuscy paraolimpijczycy nagrodzeni

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!