Szczegóły aktualności:

Rozpoczyna się amerykańska misja w Polsce

Marzena Toczek | Wydarzenia | 07-01-2017

6 stycznia br., na lotnisku w Babimoście wylądowały dwa amerykańskie helikoptery Black Hawk z kilkunastoma żołnierzami na pokładzie. Jest to część operacji Atlantic Resolve, której celem jest zwiększenie amerykańskiej zdolności do odstraszania i odpowiedzi na potencjalne kryzysy oraz do obrony sojuszników i partnerów w Europie. -  To przykład, że utrzymywanie lotniska jest zasadne, nie tylko dla rozwoju regionu, ale także dla poprawy bezpieczeństwa kraju – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Wojska USA stacjonować będą m.in. w Żaganiu.

Brygadowa grupa bojowa przywozi do Polski ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Amerykańska brygada pancerna ma wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

Helikoptery, które wylądowały na lotnisku w Babimoście przywiozły kolejną grupę żołnierzy, którzy dołączą do pracującej już w Żaganiu grupy logistyków.

Lotnisko w Babimoście już kilkakrotnie wykorzystywane było do międzynarodowych operacji wojskowych. W czerwcu 2015 roku w porcie lotniczym wylądował oddział tzw. Szpicy NATO, co związane było z odbywającymi się na poligonach w Świętoszowie ćwiczeniami Noble-Jump-15. W listopadzie 2016 roku w Babimoście wylądował także generał Daniel Allyn, z-ca szefa sztabu armii amerykańskiej. Celem wizyty było rozmieszczenie żołnierzy USA w naszym województwie, właśnie w ramach operacji Atlantic Reslove.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!