Szczegóły aktualności:

Nowy rok - nowe otwarcie!

Marzena Toczek | Wydarzenia | 09-01-2017

Przedstawiciele samorządów, administracji i organizacji pracodawców spotkali się 9 stycznia w Gorzowie Wlkp., aby podsumować miniony rok i zaprezentować plany na rok 2017. - W nowym roku z całego serca życzę dużo zdrowia, siły, dobrej kondycji - bo będzie ona potrzebna - i dużo dobrej energii. Myślę że 2017 rok to początek wielkich inwestycji. Do 2020 musimy wykorzystać 40 proc. z tych 400 mld zł dla Polski. Nie możemy oddać złotówki - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wspominając 2016 rok marszałek podkreśliła, że był on fantastyczny, szalony, wyjątkowy i dobry dla regionu lubuskiego. - Do Gorzowa Wielkopolskiego przyleciał w końcu helikopter. Zaczęliśmy budowę bazy pogotowia lotniczego, o którą zabiegaliśmy osiem lat. Stało się to dzięki współpracy i porozumieniu z prezydentem Gorzowa. Pójdą na to pieniądze nie tylko z programów krajowych, ale również z budżetu samorządu województwa. Niedaleko Gorzowa, w Skwierzynie oddaliśmy do użytku most, chyba pierwszy taki po wojnie. Ale w 2017 roku będziemy budować jeszcze większy most, na Odrze w Milsku. Mam nadzieję, że w pierwszym kwartale ta inwestycja będzie już zakontraktowana – mówiła E.Polak, i wymieniła ważne kontrakty podpisane pod koniec roku: - To ulica Kostrzyńska dla Gorzowa, duży projekt transportowy dla Nowej Soli, II etap budowy obwodnicy Drezdenka, obwodnica Rzepina, droga nr 297 alternatywna do S3, która łączy nasz region z autostradą A4. Ale tutaj, w Gorzowie, najważniejsza będzie budowa Ośrodka Radioterapii. I ona jest już pewna, umowa jest podpisana. W Zielonej Górze to budowa Centrum Matki i Dziecka i ta umowa też już została podpisana – podkreślała. 2017 rok to także  nowe możliwości dla przedsiębiorców.- Właśnie dla nich zarezerwowaliśmy aż 30 proc. z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie działo się bardzo dużo, potrzebujemy zatem dużo energii, tej pozytywnej. Myślę że ona jest. Pokazaliśmy to w ubiegłym roku. Jeszcze w październiku kłóciliśmy się o ZITy, o zaangażowanie. Mieliśmy zakontraktowane tylko 3 proc. Na koniec roku to już było 23 proc. Czyli jest potencjał w regionie, w samorządach, w naszych lubuskich firmach. Dlatego w nowym roku z całego serca życzę dużo zdrowia, siły, dobrej kondycji, bo będzie ona potrzebna i dużo dobrej energii. Myślę że 2017 rok to początek wielkich inwestycji. Do 2020 roku musimy wykorzystać 40 proc. z tych 400 mld zł dla Polski . Nie możemy oddać złotówki. Powinniśmy też nauczyć się lepiej korzystać z pieniędzy krajowych. Niestety, np. w ramach programu Inteligentny Rozwój na ponad 800 podpisanych umów, tylko 1 proc. jest z regionu lubuskiego. Trzeba to zmienić, potrzeba lepszej komunikacji, więcej spotkań i rozmów. Powołaliśmy Lubuską Akademię Rozwoju po to, by uczyć potencjalnych beneficjentów, w jaki sposób napisać dobry wniosek, jak ściągnąć pieniądze krajowe do naszego regionu. Będziemy służyć pomocą – podkreśliła marszałek Polak. Wyraziła też nadzieję na pomyślną współpracę z wojewodą lubuskim. Na koniec podziękowała za zrozumienie i zaufanie.  - Staramy się być przewidywalni. Samorząd działa w oparciu o Strategię Rozwoju Województwa, programy branżowe, które są publiczne, znajdują się na naszej stronie internetowej. Dziękujemy, że państwo z nami rozmawiacie, konsultujecie nasze projekty. Do siego roku! 

Podczas spotkania wojewoda lubuski Włdysław Dajczak przypomniał, że służba publiczna, to praca dla człowieka. – Trzeba sobie powiedzieć jasno, że to właśnie samorządowcy są na pierwszej linii frontu kontaktu z problemami, które dotykają człowieka na co dzień. Wszystkim nam powinno być po drodze w pochylaniu się nad tymi problemami – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajaczk. Składając noworoczne życzenia podkreślał, że liczy na dobrą współpracę na rzecz rozwoju regionu. – Powinniśmy rozmawiać o tym wszystkim, co ma stanowić o rozwoju naszego województwa. Bo tylko rozwój województwa sprawi, że naszym mieszkańcom będzie się żyło lepiej – dodał.

– W 2016 roku nasze miasto stało się wielkim placem budowy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobra współpraca z Urzędem Marszałkowskim, a także urzędem wojewódzkim. Z jedną i drugą instytucją współpracowaliśmy co raz lepiej i uważam, że dochodzimy do prawie modelowej współpracy. Mam nadzieję, że stanie się tak w tym roku – mówił z kolei wiceprezydent Gorzowa Artur Radziński, który wyraził nadzieję, że ten rok będzie dla gorzowian jeszcze lepszy.

Spotkanie uświetnił koncert zespołu Mali Gorzowiacy. Zespół działa od 35 lat w Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem m.in. Marii i Krzysztofa Szupiluków, którzy uhonorowani zostali brązowymi medalami Gloria Artis. Jest to zespół amatorski - zrzeszający dzieci i młodzież. Wzbogaca wiedzę o polskiej kulturze regionalnej, ludowej i narodowej. Prezentuje artystycznie opracowane polskie tańce narodowe i regionalne. Koncertuje w Polsce, Europie i na świecie, godnie reprezentując Młodzieżowy Dom Kultury, Gorzów Wielkopolski i nasze województwo.  

Noworoczne życzenia Lubuszanom złożył także bp Tadeusz Lityńśki, który  dziękował władzom samorządowym i wojewódzkim za to, że w swojej codziennej pracy są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

W spotkaniu udział wzięli także m.in. Poseł na Sejm RP Jacek Kurzępa oraz Komendant Główny OHP Marek Surmacz.

Lubuskie ma plan na 2017 rok

Niewątpliwie do najważniejszych należeć będą inwestycje drogowe. W 2017 roku zaplanowano ich kilkadziesiąt. Wśród nich m.in.: budowa „małej” obwodnicy Rzepina (dojazd do węzła A2), rozbudowa drogi woj. nr 276 na odc. Krosno Odrz. – Radnica, czy budowa obwodnicy w m. Drezdenko – etap II,  a także rozpoczęcie długo wyczekiwanej budowy mostu w Milsku. Największą pozycją w budżecie 2017 jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe. To naprawdę rekordowe kwoty. Chodzi m.in. o zabezpieczenie przeciwpowodziowe Słubic, Nowej Soli czy Przewozu. Bardzo dużo dziać się będzie także w kulturze. To m.in. rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej, rewitalizacja teatrów, rewitalizacja muzeum w Bogdańcu. Do gmin trafi także 950 tys. zł na remonty zabytków. Niewątpliwie finansowym  źródełkiem dla wielu inwestycji, które realizowane będą w 2017 roku będzie Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020. W harmonogramie zaplanowano 44 konkursy na kwotę 435 mln zł. W przyszłorocznym budżecie województwa znalazły się też środki na ochronę zdrowia. Największe środki przeznaczone zostaną dla dwóch największych szpitali: w Zielonej Górze i Gorzowie, które realizować będą dwa największe projekty: budowa radioterapii oraz budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Zobacz prezentację: Budżet na 2017 rok

Galeria zdjęć

Lubuskie spotkanie noworoczne

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!