Szczegóły aktualności:

WOŚP: pobiegli przeciw cukrzycy

Marzena Toczek | Wydarzenia | 15-01-2017

11. bieg charytatywny „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy” to impreza towarzysząca Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W Zielonej Górze wystartowały pięcioosobowe drużyny. Marszałek Elżbieta Anna Polak włączyła się w organizację tej imprezy. – W tym biegu nie liczy się dystans, ale najważniejszy jest cel: zbiórka pieniędzy na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet – wyjaśnia. W gronie kilkuset bienących była także drużyna "marszałkowskich lasek".

Bieg to tylko jeden z elementów dużej imprezy pod hasłem „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”. Podobne akcje będą się odbywać w niedzielę 15 stycznia br. o tej samej porze. W organizację jednego z biegów w województwie lubuskim włączył się także Urząd Marszałkowski, który przygotuje Miasteczko Zdrowia.

Drużynowo – przeciw cukrzycy

W tym roku pobiegliśmy drużynowo, bo w sztafecie. Każdy członek 5-osobowej grupy biegaczy miał do pokonania jedną pętlę wokół Palmiarni liczącą pół kilometra. Nie trzeba było być wprawionym biegaczem, żeby przyłączyć się do biegowej akcji. Bo po pierwsze tak niewielki dystans mogło pokonać nawet dziecko i każdy biegacz-amator, a po drugie – wcale nie trzeba było biec, bo była też opcja dla chodziarzy – równolegle odbywał się marsz nordic walking. – Zdrowotny wymiar imprezy to wartość dodana, bo przecież 15 stycznia najważniejsza jest zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze sprzętów kupionych przez lata przez fundację Jurka Owsiaka korzystają także lubuskie szpitale. Nie miałam zatem wątpliwości, kiedy organizatorzy biegu zaprosili mnie do współorganizacji tego wydarzenia – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa.

Głównym organizatorem biegu było Stowarzyszenie Zielona Góro, Zacznij Biegać.

Zapisy już ruszyły na stronie http://www.pulsarsport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=763  

Każdy zarejestrowany wcześniej zawodnik dostał okolicznościową koszulkę, a po ukończonym biegu pamiątkowy marszałkowski medal. Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami, ufundowanymi przez Marszałka Województwa Lubuskiego. Elżbieta Anna Polak wystawiła też własną drużynę pod nazwą Laski Marszałkowskie! Bieg transmitowany był na żywo przez telewizję TVN.

Wpisowe za udział w biegu wynosiło min. 100 zł za drużynę i było w całości przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Miasteczko Zdrowia – będą badania poziomu cukru!

Bieg to jednak nie jedyna atrakcja. W Zielonogórskiej Palmiarni powstało także Miasteczko Zdrowia z mini ofertą medyczną. Można było skorzystać z porad lekarzy specjalistów. Najważniejszym z elementów był udział diabetologa, który udzielał porad w zakresie profilaktyki cukrzycy, ale także za darmo badał poziom cukru we krwi. Biegacze (ale nie tylko) mogli skorzystać z porady ortopedy i fizjoterapeuty (specjalistów Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie sp. z o.o.). Możliwe było także wykonanie nieinwazyjnych badań (pomiar ciśnienia, tętna, składu masy ciała itp.).Wśród atrakcji znalazły się także: pokaz ratownictwa, punkt poboru krwi oraz fotobudka i animacje dla najmłodszych. Medyczne Studium Zawodowe zagwarantowało porady m.in. w zakresie higieny jamy ustnej, masaże kręgosłupa.

Więcej bieżących informacji o niedzielnej imprezie znaleźć można na Facebooku

https://www.facebook.com/XI-Bieg-Policz-si%C4%99-z-cukrzyc%C4%85-Zielona-G%C3%B3ra-803849873071701/?ref=nf

Informację przygotowała Monika Michalak, Departament Ochrony Zdrowia UMWL

Galeria zdjęć

Bieg "Policz się z cukrzycą" 2017

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!