Szczegóły aktualności:

Walczymy z rakiem - dotrzymujemy słowa

Małgorzata Tramś-Zielińska | Zdrowie | 03-02-2017

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Liczba chorych na nowotwory w najbliższym czasie wzrośnie dwukrotnie. W skutecznej terapii ważny jest dostęp do nowoczesnej medycyny, ale i obecność najbliższych. Dlatego na północy regionu powstaje ośrodek radioterapii. Jeszcze w grudniu podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego. – To jest pewne, budowa ośrodka radioterapii będzie trwała do 2018 roku – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Co roku ok. 3,5 tys. Lubuszan dowiaduje się, że ma chorobę nowotworową. 1,5 tys. z nich to mieszkańcy północnej części regionu, którzy w poszukiwaniu pomocy muszą jeździć do innych ośrodków w kraju. To ma wpływ na przebieg leczenia, a także stan psychiczny chorego. Wiadomo, że najlepiej dochodzi się do zdrowia w otoczeniu rodziny. - Już niedługo mieszkańcy Gorzowa i północy regionu nie będą musieli migrować do Szczecina czy Poznania, aby walczyć z tą paskudną chorobą. Tu, na miejscu, będą otoczeni fachową opieką - mówiła marszałek Polak w grudniu podczas podpisywania umowy na budowę radioterapii.  

Radioterapia kosztować będzie 66 mln zł, a kwota dofinansowania wyniesie 21 mln zł. Rok temu samorząd województwa przeznaczył na tę inwestycję 4 mln zł z własnego budżetu. W tym roku roku także zapisano 4 mln zł. Reszta pieniędzy ma pochodzić z Narodowego Programu Walki z Chorobami Onkologicznymi. W ramach ośrodka powstanie zakład radioterapii, oddział radioterapii na 25 łóżek, hostel dla pacjentów na 26 łóżek i część administracyjno-techniczna.
Projekt zakłada budowę obiektu o łącznej powierzchni 4607,23 mkw. z możliwością dalszej bezkolizyjnej rozbudowy. W ramach projektu przewidziano także zakup 2 akceleratorów wysokoenergetycznych, tomografu komputerowego, systemów informatycznych oraz wyposażenia, w tym łóżek. Przewiduje się także zagospodarowanie terenu obejmujące parking, drogi dojazdowe, przyłącza.

Głównym celem projektu jest poprawa dostępności do wysokiej jakości usług medycznych w zakresie onkologii. Celami szczegółowymi są:
* zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory - osiągnięcie średnich europejskich standardów w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów oraz poprawy dostępności do najbardziej skutecznych metod leczenia
* tworzenie warunków do wykorzystania dla potrzeb praktyki onkologicznej, ogromnego postępu wiedzy o przyczynach i mechanizmach rozwoju nowotworów złośliwych
* poszerzenie dostępności do metod wcześniejszego rozpoznawania nowotworów złośliwych i dostępności do nowoczesnych, sprawdzonych w praktyce metod leczenia nowotworów złośliwych.

 
Światowy Dzień Walki z Rakiem jest obchodzony w tym roku po raz 17. Ustanowiono go na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 r. w Paryżu. Od 2005 r. dzień walki z rakiem organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC). Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder zwraca uwagę, że prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie na świecie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat – podaje portal rynek zdrowia.
Liczba zachorowań na choroby nowotworowe zwiększa się w Polsce. Według Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 r. ponad 140 tys. przypadków. Obecnie roczna liczba zachorowań w naszym kraju przekroczyła 160 tys.

 

Informację przygotowała Katarzyna Kozińska, Zamiejscowy Wydział UMWL w Gorzowie Wlkp.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!