Szczegóły aktualności:

Gospodarcza inauguracja roku

Marzena Toczek | Wydarzenia | 13-02-2017

- Jesteśmy przekonani, że nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości, Naszą rolą jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego w sposób konsekwentny i przewidywalny. Mamy plan i wiemy, jak to zrobić i mamy na to kasę – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas Gospodarczej Inauguracji Roku, która odbyła się 13 lutego w auli UZ. Gościem uroczystości był Adam Hamryszczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Minister Adam Hamryszczak podkreślał, że rząd stawia na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Wspierane będą w sposób szczególny: ekspansja zagraniczna, innowacyjność, współpraca nauki i biznesu, współpraca biznesu z samorządami oraz rozwój cyfryzacji.

O rozwoju gospodarczym na gruncie regionalnym mówiła z kolei marszałek Elżbieta Anna Polak. - Nasza wizja to zielona kraina nowoczesnych technologii – tak widzimy region lubuski w 2020 roku i do tego będziemy dążyć. Nasze plany i strategie są spójne z ukierunkowaniem polityki spójności. Lubuskie ma potencjał gospodarczy – przekonywała. Marszałek mówiła także o wskaźnikach gospodarczych dotyczących importu, eksportu, poziomu bezrobocia, liczby podmiotów gospodarczych. – Bierzemy sprawy w swoje ręce i korzystamy z potencjałów – wyjaśniła. Wspomniała także o deficytach. Największym z nich jest innowacyjność. – Do tej pory nie mieliśmy infrastruktury, ale w poprzedniej perspektywie ją stworzyliśmy. Rośnie liczba jednostek naukowo-badawczych. Bez nich nie ma mowy o innowacyjności i rozwoju w tym obszarze – podkreślała marszałek.

E. Polak przekonywała, że wielką szansą na rozwój dla lubuskich przedsiębiorstw jest Regionalny Program Operacyjny. – Nowa perspektywa 2020 to aż 30% środków przeznaczonych bezpośrednio dla przedsiębiorców. Poza tym pieniądze są też dostępne w sposób pośredni w innych priorytetach. Rok 2017 to 48 konkursów na kwotę 477 mln, w tym 7 konkursów zapisanych w haromonogramie i dedykowanych bezpośrednio przedsiębiorcom. Oprócz tego mamy jeszcze na rozwój przedsiębiorczości blisko 600 mln zł – wyjaśniła. ZOBACZ PREZENTACJĘ

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła przedsiębiorców na Lubuski Kongres Przedsiębiorczości już w maju oraz Polski Kongres Przedsiębiorczości jesienią. – Chcemy tutaj w Lubuskiem stworzyć płaszczyznę dialogu porozumienia nauki, biznesu i przedsiębiorców – zakończyła.

Gościem konferencji był także Andrzej Arendarski – Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, który wręczy wyróżnienia dla przedsiębiorców i osób wspierających biznes. Wśród nagrodzonych znaleźli się Hanna Nowicka, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego i Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL.
Podczas spotkania podpisane zostało także porozumienie o rozwoju współpracy pomiędzy Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Izbą Handlową Brandenburgii Wschodniej (IHK Ostbrandenburg). Wśród prelegentów znalazł się także Paweł Bilczyński – certyfikowany trener Google, który opowiedział jak internetowa rewolucja napędza sukces polskich firm.

Gospodarczą Inaugurację Roku zorganizowali Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Uniwersytet Zielonogórski i Gazeta Lubuska.

Galeria zdjęć

Gospodarcza Inauguracja Roku 2017

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!