Szczegóły aktualności:

Kolej przed zdrowiem i drogami

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 13-02-2017

Podsumowaliśmy internetową ankietę na najważniejsze priorytety samorządu województwa w 2017 r. Lubuszanie do wyboru mieli blisko 30 propozycji, ale zdecydowanie postawili na zadania związane z modernizacją regionalnych linii kolejowych, na które zagłosowało prawie 21 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowało się Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (14 proc.) oraz most na rzece Odrze w Milsku (10,9 proc.).

Głosowanie wyraźnie pokazało jak ważna dla mieszkańców naszego województwa jest kwestia modernizacji lubuskiej infrastruktury kolejowej. Realizację tego zadania (zarówno pod względem zakupu nowego taboru kolejowego jak i współfinansowania remontów i budowy linii kolejowych) samorząd województwa przeprowadza sukcesywnie od wielu lat. Na przełomie 2014/2015 wprowadzono do ruchu 3 nowoczesne i komfortowe elektryczne zespoły trakcyjne "Impuls", które obsługują połączenia na linii Nowa Sól - Zielona Góra – Poznań. Ponadto w marcu 2016 r. uruchomiono bezpośrednie połączenia łączące Zieloną Górę i Gorzów Wlkp. z Berlinem.

Szereg inwestycji planowanych jest także w tym roku; wystartują m.in. zamówienia nowego taboru kolejowego w ramach RPO - Lubuskie 2020 (wartość projektu to ok. 36 mln zł). Wśród priorytetów znajdują się także zadania dotyczące modernizacji linii kolejowych: Gorzów Wlkp. - Krzyż i Zbąszynek – Czerwieńsk. Listę najważniejszych tegorocznych wydatków zamyka dofinansowanie kwotą 45,3 mln zł kolejowych Przewozów Regionalnych oraz Kolei Dolnośląskich realizujących przewozy na linii Żary - Legnica – Wrocław.

Tempa nie zwalniają także prace związane z budową Centrum Matki i Dziecka. Umowę na dofinansowanie budowy placówki (56 mln zł) marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała w grudniu. – W praktyce jest to budowa szpitala dziecięcego, w którym będą się znajdowały oddziały wysokospecjalistyczne. Nowe centrum spełni nasze oczekiwania, poprawi dostępność do leczenia, a także warunki leczenia dla małych pacjentów – mówiła wtedy marszałek. Zakończenie całej inwestycji zaplanowane jest na październik 2020 r. Ostatnie miejsca na podium, wśród priorytetowych inwestycji wskazanych przez internautów, zajęła budowa mostu na Odrze w Milsku.

Dodajmy, że tuż za pierwszą trójką znalazły się zadania związane ze szpitalem klinicznym w Zielonej Górze, budową Radioterapii w Gorzowie Wlkp. oraz zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Słubic, Nowej Soli, Przewozu. W tegorocznym budżecie na zadania inwestycyjne zapisano 303 mln zł.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!