Szczegóły aktualności:

Zdrowie Lubuszan ważne dla samorządu [Wideo]

Marzena Toczek | Wydarzenia | 15-02-2017

Zdrowie jest najważniejsze. Wiedzą o tym władze regionu lubuskiego i robią wszystko, by pomoc mieszkańcom. Jednym ze sposobów są programy profilaktyczne. - Wczesna diagnostyka daje zdecydowanie większe szanse na wyleczenie. Dlatego promujemy specjalne programy związane z profilaktyką raka płuc, cukrzycy, czy jelita grubego i namawiamy do zdrowego stylu życia – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Do tej pory poza programami rządowymi Lubuskie realizowało swój własny dotyczący wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych płuc dla mieszkańców województwa lubuskiego „Zdrowe płuca Lubuszan”. Program realizowany był rok i dwa lata temu. - Przeznaczyliśmy w budżecie na ten cel 200 tys. zł. Wystarczyło 181 tys. – wyjaśniła marszałek Polak. W realizacji tego programu wzięły udział 4 lubuskie szpitale: Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Wojewódzki Szpital w Gorzowie Wlkp., Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno - Kardiologiczny w Torzymiu oraz Szpital 105 w Żarach.  Program adresowany jest do grupy podwyższonego ryzyka – do palaczy. -  Okazało się, że jego realizacja jest niesłychanie ważna. W pierwszej edycji programu zdiagnozowano 30 zachorowań na raka płuc. Teraz wykrywalność była jeszcze większa, co jest bardzo niepokojące - 38 zachorowań. Można więc powiedzieć, że wdrażając ten program uratowaliśmy życie tym ludziom. Dlatego to robimy – podkreśla marszałek. W tym roku środki na realizację programu pochodzić będą także z Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wystąpiliśmy do wojewody lubuskiego o wydanie niezbędnej opinii. Projekt będzie opiewał na kwotę 200 tys. zł co pozwoli na przebadanie 500 Lubuszan – wyjaśnił Tomasz Wróblewski – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL.

To jednak nie wszystko. W tym roku przygotowywany jest także program związany z profilaktyką cukrzycy, która jest jedną z najczęstszych chorób wśród Lubuszan. - Najważniejsze jest to, że uzyskaliśmy pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. W marcu planowane jest rozpoczęcie konkursu – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Samorząd województwa już od kilku lat prowadzi działania związane z profilaktyką cukrzycy.  - Podnosimy świadomości w tym zakresie. Promujemy zdrową dietę. Lubuskie od 8 lat jest w ogólnopolskim konkursie Trzymaj formę, którego celem jest  promocja zdrowego stylu życia – dodaje E.Polak.

Samorząd województwa złożył także projekt o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego działań związanych z profilaktyką raka jelita grubego. Pieniądze mają zostać przeznaczone na badania.

Statystycznie zdrowe Lubuskie

Lubuską ochronę zdrowia monitoruje Urząd Statystyczny. Roman Fedak – dyrektor zielonogórskiego oddziału przedstawił dane za ubiegły rok.  - Jeżeli chodzi o organizacyjny obraz lubuskiej ochrony zdrowia to jest co raz lepiej. Wzrosła liczba przychodni, liczba porad przekroczyła 7,6 mln. Lubuskie to 26 szpitali, 4,4 tys. łóżek. Wzrosła też liczba lekarzy, szczególnie lekarzy dentystów – wyjaśnił.

Lubuskie zdecydowanie gorzej wypada jeżeli chodzi o leczenie nowotworów. - Odnotowujemy liczbę zgonów kobiet chorujących na raka szyjki macicy powyżej średniej krajowej. Podobne wskaźniki dotyczą zgonów związanych z chorobami układu krążenia. To się przekłada na długość życia Lubuszan. Pierwszy raz od wielu lat w Polsce obniżyła się długość życia o 3 miesiące. Lubuszanie żyją przeciętnie rok krócej niż średnia krajowa. Mężczyźni: 74 lata kobiety 81 lat – dodaje dyrektor Fedak.

Lubuszanie cierpią też na otyłość i nadwagę. I te wskaźniki wzrastają. Alarmujące są szczególnie wskaźniki dotyczące dzieci i młodzieży. Obecnie 23% dzieci zagrożone jest nadwagą lub otyłością. 30% Lubuszan pali codziennie! Alkohol spożywa 70% mieszkańców województwa. Z badań wynika, że Lubuszanie nadużywają leków bez recepty i są mało aktywni fizycznie. Jednak pomimo to są optymistami. Swój stan zdrowia jako bardzo dobry ocenie 64% populacji. W 2015 zadowolenie z życia jako wypadkowej zaspokajania swoich potrzeb i aspiracji w kontekście społecznym i kulturowym wykazywało 8 na 10 mieszkańców woj. lubuskiego. Co dziesiąta osoba była bardzo zadowolona ze swojego życia. Lubuszanie są także coraz wyżsi.Galeria zdjęć

Konferencja prasowa - Statystycznie Zdrowe Lubuskie

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!