Szczegóły aktualności:

O inwestycjach na lubuskich drogach

Małgorzata Tramś-Zielińska | Sejmik | 20-02-2017
20 lutego br. radni województwa wysłuchali informacji o inwestycjach wykonanych na drogach krajowych w 2016 r. oraz zaplanowanych na 2017 r. Informację przedstawił Marek Langer, nowy dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

Wśród inwestycji zaplanowanych do realizacji w bieżącym roku znalazły się: poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 12 w m. Chrobrów, rozbudowa DK 22 polegająca na przebudowie mostu drogowego przez rz. Mierzęcka, struga w miejscowości Dobiegniew oraz remonty: DK 32 obwodnica Sulechowa, DK 92 Wilkowo – Świebodzin, DK 92 Wityń - Lutol Suchy, DK 92 Świebodzin – Wityń.   

W 2016 r. największą inwestycją była II Jezdnia S3 Obwodnica Międzyrzecza (102 mln zł), wyremontowano DK 31 na odc. Pamięcin  - Golice oraz realizowano Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak prosił, by GDDKiA przygotowywała szczegółowe informacje na temat inwestycji i terminów kolejnych etapów ich realizacji, bo tego wymagają od radnych mieszkańcy.

Radna Anna Chinalska zapytała o pomiar ruchu drogowego na drogach. - Dla budowy obwodnic najważniejsze powinno być bezpieczeństwo mieszkańców i natężenie ruchu, a w Krośnie jest większe od natężenia na pozostałych drogach krajowych. Czy będzie pan zabiegał o pieniądze na naszą obwodnicę?
Dyrektor Langer odpowiedział, że są w trakcie przygotowywania dokumentacji na tę inwestycję.

Przewodniczący Fiedorowicz zapytał o A18. Dyrektor przyznał, że ta inwestycja nie jest ujęta w budżecie instytucji. Radny Zbigniew Kołodziej zapytał o węzły Łagów i Myszęcin. - Jeśli chodzi o Łagów konsesjonariusz jest prywatny. Rozmowy będą się toczyły długo. Chodzi nam o to, by przyspieszyć tę budowę - odpowiedział M. Langer

Radna Kucharska poruszyła kwestię wjazdu na obwodnicę Gorzowa od strony ul. Kasprzaka i remont mostu w Dobiegniewie. Radny Edward Fedko zapytał o dokumentację projektową obwodnicy Trzciela. Dyrektor Langer zobowiązał się odpowiedzieć na piśmie, zapewnił jednak, że generalna dyrekcja czyni wszystko, by jak najszybciej odblokować Gorzów.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę na bezpieczeństwo na S3. - Na pewno można coś zrobić, by poprawić bezpieczeństwo poprzez właściwe oznakowanie, bo przed końcem prac remontowych ta droga będzie usłana krzyżami. Bardzo też proszę bić się w Warszawie o projekty, które wpisaliśmy w Kontrakt Terytorialny: obwodnicę Krosna, most w Krośnie, most w Kostrzynie. To pana kompetencje. Oczywiście decyzje zapadają w rządzie, ale trzeba pamiętać o naszych projektach. Wystarczy je przesunąć z listy warunkowej na podstawową, a to jest możliwe.

Radna Anna Synowiec zapytała o zjazd z S3 do ul. Myśliborskiej w Gorzowie i lepsze oznakowanie zjazdów do Gorzowa. - Priorytetem jest jak najszybsze oddanie węzłow do ruchu. A jeśli chodzi o oznakowanie jest ono tymczasowe i zmieni się, jak tylko zakończą się prace budowlane - odpowiedział M. Langer. I zapewnił, że jako Lubuszanin będzie z determinacją zabiegał o lubuskie inwestycje w Warszawie.
 

Zobacz więcej w prezentacji  

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!