Szczegóły aktualności:

Generał Mika żegna się z Czarną Dywizją

Marzena Toczek | Wydarzenia | 17-02-2017

Gen. dyw. Jarosław Mika - dotychczasowy dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mianowany niedawno przez Prezydenta RP na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, pożegnał się z macierzystą żagańską jednostką. - Jestem  przekonana, że doświadczenie i kompetencje, które Pan zdobył w Pancernej Stolicy Polski, są gwarancją mądrych i dobrych decyzji dla Wojska Polskiego i naszej Ojczyzny - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystego pożegnania w Żaganiu.

W uroczystościach na placu gen. Maczka w Żaganiu udział wzięli m.in. marszałek Elżbieta Anna Polak, wojewoda Władysław Dajczak, burmistrz Daniel Marchewka, biskup Stefan Regmunt, dowódcy wojskowi z Polski, Niemiec i USA, a także żołnierze żagańskiej "Czarnej Dywizji" oraz stacjonujący od niedawna w Żaganiu żołnierze Brygadowej Pancernej Grupy Bojowej z Fort Carson w Kolorado (USA).
Gen. Mika w swoim wystąpieniu przywołał sentencję, że każdy dowódca jest mądry mądrością swoich podwładnych. Podkreślił, że żołnierski los jest ściśle związany z częstymi zmianami i pełną dyspozycyjnością. - Jednak moment pożegnania jest zawsze trudny, doniosły i wywołuje emocje - przyznał generał. - Realizowaliśmy wspólnie z dywizją wiele trudnych zadań w kraju i poza granicami. Bywały chwile trudne, stresujące, wymagające ogromnego poświęcenia. Dumny jestem, że tu w Żaganiu poznałem tak wielu wspaniałych ludzi.
Podczas uroczystości odbyło się także przekazanie dowództwa nad żagańską dywizją generałowi Stanisławowi Czosnkowi. - Jeśli bierzesz los w swoje ręce, już nie masz na kogo zrzucić winy - zaczął swoje wystąpienie gen. Czosnek. - Dla żołnierza wyznaczenie na dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji to zaszczyt i honor, ale równie ważne jest zaufanie. A zaufanie jest jak zapałka: drugi raz jej nie zapalisz.
Za konkretną i owocną współpracę podziękowała generałowi Mice marszałek Polak: - To dzień szczególnie uroczysty nie tylko dla Pana, generale, ale również dla regionu lubuskiego! Dziękuję za konkretną i wymierną współpracę z samorządem wojewódzkim. Jestem  przekonana, ze doświadczenie i kompetencje, które Pan zdobył tutaj w Pancernej Stolicy Polski, dowodząc 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej są gwarancją mądrych i dobrych decyzji dla Wojska Polskiego i naszej Ojczyzny. Życzę Panu spokoju i pokoju, proszę też pamiętać o regionie lubuskim i lądować tylko w Babimoście!
Przy okazji uroczystości marszałek Polak rozmawiała także z gen. Christopherem Norrie, dowódcą 3 Pancernej Grupy Bojowej Armii USA w sprawie przyszłej współpracy amerykańskich żołnierzy z uczniami lubuskich szkół.

Generał dywizji Jarosław MIKA żołnierską służbę rozpoczął w 1981 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W 1985 roku po jej ukończeniu rozpoczął służbę w jednostkach wojskowych 5. Dywizji Pancernej w Gubinie, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu czołgów w Słubicach i Kożuchowie. W 1993 roku po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej został skierowany do Zarządu Operacyjno – Planistycznego Inspektoratu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie do Zarządu Ogólnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W latach 1995 – 1996 ukończył Międzynarodowe Kursy w Holandii i Wielkiej Brytanii. W 1997 r. rozpoczął wykonywanie zadań służbowych w Dowództwie Wojsk Lądowych, kolejno jako starszy oficer operacyjny, Szef Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych, Szef Oddziału Planowania oraz Zastępca Szefa Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych. W 2007 roku pełnił służbę w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie wykonywał zadania jako asystent dowódcy dywizji.

Po powrocie z misji, w 2008 roku, ukończył Podyplomowe Studium Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej i objął obowiązki dowódcy Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. 16 lutego 2011r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W 2011 został skierowany do Afganistanu na stanowisko Zastępcy Dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych.

Od czerwca 2013 roku pełnił służbę w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku Zastępcy Dowódcy Dywizji – Szefa Sztabu. Generał dywizji Jarosław Mika odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Z dniem 17.02.2014 roku wyznaczony został na stanowisko Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Źródło: http://11ldkpanc.wp.mil.pl/

 

Galeria zdjęć

Pożegnania gen. Miki

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!