Szczegóły aktualności:

W stolicy o kondycji samorządów

Paweł Tyl | Aktualności | 16-03-2017
16 marca br. w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe z udziałem przedstawicieli samorządu każdego szczebla. Województwo Lubuskie reprezentowali: Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Mirosław Marcinkiewicz. W ramach spotkania przyjęto Kartę Samorządności i powołano Samorządowy Komitet Protestacyjny.
W ramach Forum odbyła się otwarta debata w obronie konstytucyjnych zasad samorządności, zostały omówione propozycje i inicjatywy, a także dalsze działania lokalne i regionalne w perspektywie zbliżających się wyborów samorządowych.

Przyjęta została Karta Samorządności, będąca wspólnym pomysłem wszystkich związków samorządowych. Jest to dokument, który w siedemnastu punktach opisuje najważniejsze zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej – czytamy w karcie. Samorządowcy, którzy ją podpisali domagają się od rządzących i stanowiących prawo przestrzegania i szanowania konstytucyjnych zasad ustrojowych Rzeczypospolitej, o których przypominają w karcie.

Do pobrania: karta samorządności

Forum miało na celu zmobilizować środowisko samorządowe do przeciwstawienia się niekorzystnym zmianom ustrojowym.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!