Szczegóły aktualności:

Niemieccy dziennikarze i touroperatorzy: Lubuskie jak „nowa Italia”

Marzena Toczek | Warte uwagi | 15-03-2017

- Jesteśmy zaskoczeni poziomem i atrakcyjnością bazy turystycznej w Lubuskiem – mówi Alfred Theisen, przedstawiciel delegacji niemieckich dziennikarzy i touroperatorów, którzy odwiedzili nasz region.

Grupa 18 dziennikarzy i touroperatorów prosto z największych targów turystycznych w Europie – ITB Berlin przyjechała do województwa lubuskiego. Goście, którzy byli zainteresowani przede wszystkim szlakiem pałaców i zabytków architektury, odwiedzili Pałac Wiechlice oraz Dwór Kolesin, gdzie mieli spotkanie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR oraz z gospodarzami obiektów.

Członkiem delegacji był Franz Friedrich Prinz von Preussen, prawnuk ostatniego cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna. Franz Friedrich urodził się w Grünbergu (przedwojennej Zielonej Górze) w 1944 r. Jego pradziadek Wilhelm II był drugim mężem cesarzowej Herminy, właścicielki Pałacu w Zaborze.

- Jesteśmy zaskoczeni poziomem i atrakcyjnością bazy turystycznej w Lubuskiem – mówi Alfred Theisen, przedstawiciel delegacji niemieckich dziennikarzy i touroperatorów. – Właściciele lubuskich pałaców i dworów są zaangażowani, dbają o zabytki, myślą przyszłościowo, dlatego podnoszą jakość usług. To widać. Osoby, które z nami przyjechały, zobaczyły Polskę w nowym świetle i z pewnością opiszą swoje wrażenia.

W Dworze Kolesin dziennikarze i touroperatorzy zapoznali się z potencjałem turystycznym regionu oraz możliwościami i ofertą Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost.

Alfred Theisen nazwał Lubuskie i zachodnią Polskę „nową Italią” właśnie ze względu na liczbę obiektów pałacowo-zamkowych wraz z zabytkowymi parkami. Opowiedział również o stronie internetowej BellaPolonia.eu, na której umieszczane są pałace zachodniej Polski, pełniące obecnie rolę hoteli. – Turystów z Niemiec w Lubuskiem bardzo interesuje szlak wina i odradzające się tradycje winiarskie oraz właśnie odnawiane pałace i dwory – dodaje Alfred Theisen.

W regionie lubuskim znajduje się prawie 4 tys. zabytków, co sprawia, że pod względem ich liczby województwo znajduje się na ósmym miejscu w Polsce. To m.in. pałace, zamki, dwory, folwarki oraz parki pałacowe.

Największe atrakcje regionu to nie tylko lasy, jeziora czy rzeki, lecz także np. opactwo Augustianów w Żaganiu z barokowymi działami sztuki. Zespół poaugustiański został wpisany na listę pomników historii. Wkrótce na tej liście znajdzie się również dawne sanatorium w Trzebiechowie, którego wystrój i wyposażenie dwóch głównych budynków zespołu tj. budynku dla pensjonariuszy i budynku administracyjno-mieszkalnego, zwanego „Domem Lekarza”, zrealizowano w oparciu o projekty belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde. To jedyny przykład jego twórczości na terenie Polski.

W Lubuskiem jest około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in. Pałac Książęcy w Żaganiu (rezydencja wzniesiona na rozkaz księcia Albrechta Wallensteina w XVII w., to jedna z najokazalszych budowli barokowych w Polsce, otoczona urokliwym parkiem), Pałac w Mierzęcinie (zbudowano w latach 1861 – 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow, w latach 1999 - 2001 staraniem nowych właścicieli gmach pałacu poddano gruntownej renowacji), Zamek Królewski w Międzyrzeczu (wzniesiony w ok. 1350 r. przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu z IX w., zamek jest otoczony fosą, wokół znajduje się także park z XIX w.), renesansowy pałac w Siedlisku, wczesnobarokowy pałac w Zaborze, XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach, w którym rezydowały wojska francuskie z Napoleonem na czele, późnobarokowe pałace w Bojadłach i Kargowej czy Zamek Joannitów w Łagowie.

Galeria zdjęć

Niemieccy dziennikarze i touroperatorzy w Lubuskiem

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!