Szczegóły aktualności:

O przyszłości samorządów

Marzena Toczek | Wydarzenia | 16-03-2017

Samorządowcy z całej Polski spotykali się dziś w Warszawie podczas Forum Samorządowego. Jego głównym punktem była debata w obronie konstytucyjnych zasad samorządności. - Nie ma naszej zgody na taki model państwa, w którym to rząd wie lepiej jak ma żyć obywatel. Art. 15 Konstytucji zapewnia decentralizację władzy! A my jesteśmy świadkami recentralizacji. Należę do pokolenia transformersów- tymi rękoma wprowadzałam samorząd w Polsce. Koleżanki i koledzy, drodzy transformersi czas na reaktywację! - mówiła podczas swojego wystąpienia marszałek Elżbieta Anna Polak.Podczas Forum omówione zostały opinie, inicjatywy i propozycje dalszych działań w tym zakresie obrony konstytucyjnych zasad samorządności. Podczas swojego wystąpienia marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że umacnianie roli samorządu jest podstawą rozwoju. - Przez 18 lat samorządu wojewódzkiego, 27 lat samorządu gminnego, różni rządzili Polską, ale zawsze była zgoda co do fundamentalnych priorytetów decentralizacji. Dzisiaj jest już faktem totalna zmiana w ochronie zdrowia. To nam samorządom odbierane są kompetencje. Oto przykłady: nie wiemy jakie będą ryczałty na finansowanie szpitali - algorytm jest tajny, ODR są już nam odebrane,  WFOŚ- już za chwilę, następne będą WORD-y, WUP-y, Melioracje. Nie możemy się godzić na zawłaszczanie samorządu. Nie ma zgody na rządowe centrum organizacji pozarządowych. Konieczne jest umacnianie samorządu, inicjatyw obywatelskich, bo to samorząd jest realnym kreatorem polityki regionalnej i skutecznie tworzy warunki do rozwoju lokalnych społeczności - podkreślała.

Tematem spotkania była także Karta Samorządności, będąca wspólnym pomysłem wszystkich związków samorządowych. Jest to dokument, który w siedemnastu punktach opisuje najważniejsze zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej – czytamy w karcie. Samorządowcy, którzy ją podpisali domagają się od rządzących i stanowiących prawo przestrzegania i szanowania konstytucyjnych zasad ustrojowych Rzeczypospolitej, o których przypominają w karcie.

Do pobrania: karta samorządności

Forum miało na celu zmobilizować środowisko samorządowe do przeciwstawienia się niekorzystnym zmianom ustrojowym.

Samorząd województwa lubuskiego obok marszałek Elżbieta Anna Polak reprezentował także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Marcinkiewicz.

Ramowy program:

11:30 – otwarcie – Marek Olszewski – współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

11:40 – sytuacja samorządu – omówienie

12:00 – wystąpienia przedstawicieli związków

12:30 – Karta Samorządności podstawą dalszej debaty nt. rozwoju Polski lokalnej i regionalnej

12:40 – ograniczenie praw wyborczych obywateli – omówienie

13:00 – dalsze działania – lokalne i na forum ogólnopolskim – wystąpienia uczestników

ok. 15:00 – podsumowanie i zakończenie spotkania

Organizatorami Forum były: Ogólnopolskie korporacje samorządowe zasiadające w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

Galeria zdjęć

Forum Samorządowe w Warszawie

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!