Szczegóły aktualności:

Medyczna współpraca na pograniczu

Marzena Toczek | Wydarzenia | 21-03-2017

Medycyna bez granic – to temat debaty plenarnej, która odbyła się podczas konferencji 21 marca w Klinice Ernst von Bergmann w Poczdamie. Jednym z prelegentów była marszałek Elżbieta Anna Polak. Podczas spotkania podpisana została umowa kooperacyjna pomiędzy Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UZ oraz poczdamską Kliniką. - Wymiana doświadczeń, staże i praktyki to nasza wspólna szansa na lepsze leczenie i realną skuteczność w zmaganiach z chorobami - mówiła podczas spotkania marszłek.
Podczas debaty marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców to jeden z priorytetów rozwoju regionu. - W regionie lubuskim ochrona zdrowia jest priorytetem. Samorząd wspiera poprawę dostępności do usług medycznych i warunki hospitalizacji pacjentów. Bardzo dużo zainwestowaliśmy w infrastrukturę, doganiamy standardy europejskie, chociaż mamy w systemie na ochronę zdrowia znacznie mniej środków niż Niemcy. W Zielonej Górze powstał ośrodek neurochirurgii, instytut nowoczesnych technologii dla zdrowia, instytut patomorfologii – wyjaśniła.

Dyskusja plenarna dotyczyla projektów realizowanych pomiędzy szpitalami niemieckimi, polskimi i ukraińskimi. Lubuskie szpitale od kilku już lat współpracują ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, zarówno w zakresie wymiany doświadczeń, jak i realizacji wspólnych projektów w ramach środków unijnych. Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła  lubuskie doświadczenia w tym zakresie. Zobacz prezentację

Podczas konferencji podpisana została umowa kooperacyjna pomiędzy Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UZ oraz poczdamską Kliniką. Umowa to efekt rozmów marszałek Elżbiety Anny Polak z władzami Kliniki oraz władzami landu Brandenburgia. Marszałek rozmawiała na ten temat w 2014 roku z minister środowiska, zdrowia i konsumentów Brandenburgii Anitą Tack. Dotyczyła ona możliwości realizacji szkoleń i praktyk dla studentów UZ. - Tutaj, w Poczdamie, trzy lata temu udało nam się nawiązać współpracę naszych szpitali klinicznych, co miało duże znaczenie w uzyskaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego, na którym dzisiaj studiuje już 180 studentów. Wymiana doświadczeń, staże i praktyki to nasza wspólna szansa na lepsze leczenie i realną skuteczność w naszych zmaganiach z chorobami - podkreślała marszałek.

Klinika Erns von Bergmann to jeden z najlepszych szpitali w Niemczech. Jest to spółka ze stuprocentową własnością samorządu (przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę w 2002 r.). Szpital powstał ponad 250 lat temu – pierwotny budynek wciąż istnieje, mieści się w nim administracja.  Klinika pod jednym dachem zgromadziła pięć centrów medycznych z 28 oddziałami ordynatorskimi. Jest tu profilaktyka ze szkołą zdrowia, opieka ambulatoryjna, stacjonarna, klinika rehabilitacyjna, dom opieki dla osób starszych, lądowisko dla helikopterów. Ale i przedszkole dla dzieci pracowników, sala gimnastyczna, zespoły sportowe. A także usługi – apteka, fryzjer, ubezpieczenia zdrowotne, sklep z wyrobami medycznymi. Szpital mieści się na 9 ha w centrum miasta. Co roku odbiera się tu 1750 porodów, 53,5 tys. pacjentów „przechodzi” przez szpitalny oddział ratunkowy, 38 tys. leczonych jest w oddziałach, jest 1.200 łóżek. Kształci się tu 395 uczniów, pracuje 388 lekarzy i 900 pielęgniarek. Opieka ambulatoryjna to 100 tys. procedur, 203 przychodnie, 167 pracowników, 50 lekarzy.

Galeria zdjęć

W Poczdamie o ochronie zdrowia

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!