Szczegóły aktualności:

Grecja: w poszukiwaniu dobrych praktyk

Małgorzata Tramś-Zielińska | Współpraca Zagraniczna | 20-03-2017

W dniach 15-19 marca br. delegacja lubuskich producentów produktów regionalnych wraz z wicemarszałkiem Stanisławem Tomczyszynem, Prezesem Rynku Rolno-Towarowego S.A Jackiem Urbańskim i Zastępcą Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiuszem Dąbrowskim wzięła udział w wizycie studyjnej w Atenach, organizowanej przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Głównym celem wyjazdu było spotkanie z przedstawicielami greckiej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i wizyta w gospodarstwie rolnym. Podczas spotkania w ekologicznej winnicy Vassiliou rozmawiano o produkcji nietypowych win (win wędzonych, win z dodatkiem żywicy) w całkowicie ekologiczny sposób, bez dodatków jakichkolwiek konserwantów, wzmacniaczy czy wygaszaczy.

Delegacja odwiedziła także grecką Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. Na spotkaniu uczestnicy zostali przyjęci przez: z ramienia Instytucji Zarządzającej: Nikosa Manetasa - Dyrektora, Marię-Christinę Makrandreou - Przełożoną Jednostki Sieci i Reklamy oraz pracowników: Peri Thomopoulou, Vaso Halvatzi. Z ramienia Ministerstwa Rolnictwa, z Wydziału Promocji Produktów przez: Panią Evangelię Kourenta - Dyrektora, Eleni Kolokotroni - Przełożoną Wydziału. Spotkanie polegało na prezentacji i omówieniu: działalności greckiego KSOW (budżet na dany okres programowania), pozyskiwania środków unijnych na promocję greckich produktów regionalnych (wino, miód, sery i inne regionalne greckie produkty), form promocji powyższych produktów, wymianie doświadczeń w realizacji priorytetów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Najważniejszym punktem wizyty była deklaracja strony greckiej i polskiej do gotowości wspólnego działania w ramach projektów, mających na celu promocję produktów regionalnych poza obszarem EOG.

Ostatniego dnia lubuska delegacja odwiedziła targi Food Expo 2017 w Atenach. Wizyta na targach dała możliwość zapoznania się uczestników z formą prezentacji lokalnych produktów spożywczych, zbadania potrzeb rynku i odbiorców, co być może zaowocuje przyszłoroczną organizacją stoiska wystawienniczego na przedmiotowych targach.

Delegacja została przyjęta na stoisku Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Atenach, gdzie na spotkanie z Jackiem Urbańskim, Prezesem Rynku Rolno-Towarowego w Zielonej Górze, zapisało się ponad 30 greckich producentów, którzy zainteresowani są eksportem swoich rodzimych produktów (m .in. oliwa z oliwek, warzywa).

Wicemarszałek Tomczyszyn spotkał się także z delegacją z Krety, gdzie poruszono tematykę wielopłaszczyznowej współpracy: kulturalnej, gospodarczej, wymiany młodzieży, wymiany doświadczeń w ramach kierunku medycznego, niedawno utworzonego na Uniwersytecie Zielonogórskim, wspólnych projektów unijnych czy też wymiany doświadczeń w ramach promocji produktu regionalnego.

 

Informację przygotował Arkadiusz Dąbrowski - Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

Galeria zdjęć

Grecja: w poszukiwaniu dobrych praktyk

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!