Szczegóły aktualności:

Gorzowianki dały przykład, jak się badać!

Marzena Toczek | Zdrowie | 27-03-2017

81 pań skorzystało z profilaktycznych badań mammograficznych w Gorzowie, to o wiele więcej niż w Zielonej Górze. Nowoczesny mammobus czekał na mieszkanki na Bulwarze Zachodnim. – Gorzowianki dały przykład innym! Chcemy, by więcej pań decydowało się na mammografię, dlatego też będziemy powtarzać tę akcję. Wczesna diagnostyka to 100 proc. skuteczność w leczeniu   – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Organizatorem akcji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

W kolejce do mammobusa panie ustawiały się już od godz. 9.00. Wśród nich Pani Janina. – Usłyszałam w radiu, że będzie taka możliwość, to przyszłam. Człowiek nie zawsze pamięta o tym badaniu, a że to za darmo, to pomyślałam, że skorzystam – mówiła. Takich Pań było więcej. Łącznie z darmowego badania skorzystało blisko 50 gorzowianek i mieszkanek północnej części regionu lubuskiego. - Darmowe badania mammograficzne to obecnie powinien być standard dla kobiet po 50 roku życia. I choć mammobusy finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeżdżą po województwie przez cały rok, to zgłaszalność na badania jest jeszcze zbyt niska - wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak, która w zarządzie województwa nadzoruje bezpośrednio ochronę zdrowia.

Na gorzowskim bulwarze swoje stoisko promocyjne miały także Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie oraz Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Odwiedzające mogły uzyskać tam porady z zakresu zdrowego stylu życia, a także przejść krótki instruktarz samobadania piersi. Ponadto z szybkiego kursu pierwszej pomocy skorzystały gorzowskie przedszkolaki.

Współorganizatorem akcji „Daję przykład – badam piersi” jest NZOZ Diagnostyk. Miesiąc temu z akcji „Daję przykład – badam piersi” skorzystały panie z Zielonej Góry i okolic.  21 pań z okręgu zielonogórskiego w wieku 50+ skorzystało w ramach programu profilaktycznego z darmowych badań mammograficznych wykonanych w mobilnym punkcie diagnostycznym.

Przypominamy, że bezpłatne profilaktyczne badanie piersi mogą i powinny wykonać panie w wieku od 50 do 69 lat, ale do udziału w akcji zapraszamy wszystkich zainteresowanych profilaktyką, edukacją zdrowotną i zdrowym stylem życia. Ponieważ rak piersi wcześnie wykryty daje szanse na skuteczne leczenie, zachęcamy  do propagowania naszej akcji wśród znajomych. Im więcej kobiet zostanie przebadanych, tym większa szansa na uratowanie zdrowia i życia.

 

 

Galeria zdjęć

Mammobus w Gorzowie Wlkp.

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!