Szczegóły aktualności:

Cybinka gospodarzem święta plonów

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 04-04-2017

Gospodarzem tegorocznego Wojewódzkiego Święta Plonów będzie Cybinka. Decyzję w tej sprawie podjął zarząd województwa. Święto Plonów jest pięknym tradycyjnym obrzędem ludowym, bogatym w symbolikę misternie wykonanych wieńców i okazałych bochnów chleba – wieńczącym coroczny, ogromny trud wszystkich pracujących na roli. Impreza odbędzie się 3 września br.

W ramach tej imprezy ważnym elementem jest część artystyczna, w której prezentowane jest widowisko obrzędowe oraz repertuar lokalnych zespołów i grup śpiewaczych. Święcie towarzyszy również Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, którego celem jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzbogacenie ludowego charakteru tradycyjnego święta plonów, którego symbolem jest bochen chleba i wieniec dożynkowy.

W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są również stoiska  informacyjne podmiotów i organizacji działających na rzecz rolnictwa oraz stoiska twórców ludowych i producentów żywności tradycyjnej.

Lubuskie Święto Plonów daje możliwość zaprezentowania szerokiej gamy produktów regionalnych, barwnej kultury i tradycji, a także malowniczej turystyki wiejskiej.

Zapisz się do naszego newslettera!