Szczegóły aktualności:

Lubuska kultura - tu się dzieje! [Wideo]

Marzena Toczek | Wydarzenia | 14-04-2017

Rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej, rozbudowa Filharmonii Zielonogórskiej oraz modernizacja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze – to tylko niektóre z planowanych przez samorząd województwa inwestycji w kulturę. - Chcemy udowodnić, że bardzo dbamy o kulturę w regionie. To jest prawdziwy boom inwestycyjny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji prasowej w teatrze, który dzięki wsparciu środków unijnych i samorządowych zyska nowy blask.

Materiał filmowy

Samorząd wspiera kulturę

- Teatr będzie przechodził wielką modernizację. Scena letnia, teatr lalek, zagospodarowanie tego obszaru, przede wszystkim w ramach ZIT-u zielonogórskiego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa na wkład własny – tłumaczyła marszałek.  Jednak modernizacja teatru to nie jedyna inwestycja w kulturę. Samorząd województwa wspiera także pozostałe instytucje. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak czekają nas naprawdę wielkie inwestycje, które mają ułatwić mieszkańcom dostęp do kultury. - Pracujemy również nad wielką inwestycją w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Czekamy na pozwolenie na budowę. Do 4 maja mamy termin na zgłoszenie projektu do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pewną inwestycję związaną z rewitalizacją ma Regionalne Centrum Animacji Kultury. Muzeum Etnograficzne w Ochli ma wiele obiektów, które zostały odnowione lub powstały w ramach poprzedniej unijnej perspektywy Mam nadzieję, że będzie rozwijała się tam działalność kulturalna i edukacyjna. - Jest oczekiwanie na trochę inną rolę instytucji kultury. Mają uczyć kreatywności, pobudzać wyobraźnię młodych ludzi. Jest olbrzymi potencjał w tym zakresie w regionie, jesteśmy wyjątkowi jeżeli chodzi o kulturę, ale trzeba to pokazać – tłumaczyła. Podkreślała także, że te instytucje mają służyć mieszkańcom.

Lubuski Teatr w nowej odsłonie

O tym co już zostało zrobione w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze mówił jego dyrektor Robert Czechowski. - Wymieniliśmy system grzewczy, drzwi, okna, dostosowaliśmy budynek dla osób niepełnosprawnych, zamontowaliśmy windy, wybudowaliśmy zaplecze socjalne: nowe garderoby i miejsce do profesjonalnej pracy – wyjaśnił i opowiedział co będzie się działo w ramach planowanej modernizacji. - Ten drugi etap to szansa na wskrzeszenie idei teatru dziecięcego – teatru lalek. Będzie to scena lalkowa z prawdziwego zdarzenia. Odtworzymy tkankę, która tutaj się rozpoczęła w 1962 r. i funkcjonowała do 1991 roku. Powstanie scena eksperymentalna, gdzie będzie można poszukiwać zupełnie nowej formy sztuki teatralnej oraz scena letnia – poinformował.

Budynek Teatru zostanie rozbudowany. Nowy budynek połączony będzie łącznikiem z częścią już istniejącą. Budynek będzie zachwycał zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Wieczorem na elewacji prezentowane będą mappingi. – Będzie to żywy, artystyczny budynek – wyjaśnił dyrektor Czechowski. Podczas konferencji zaprezentowana została wizualizacja planowanych zmian. Następnie marszałek oraz dziennikarze, pod przewodnictwem dyrektora mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia teatru od kuchni, w tym magazynu lalek.

Jak podkreślał wiele działań prowadzonych przez teatr wspieranych jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zarząd województwa przeznaczył w tym roku 6 mln zł, które mają stanowić wkład własny do planowanych do realizacji projektów.
W spotkaniu udział wzięli także: członek zarządu województwa Alicja Makarska oraz dyrektorzy samorządowych jednostek kultury: Tomasz Siemiński - Regionalne Centrum Animacji Kultury, Irena Lew - Muzeum Etnograficzne w Ochli, Czesław Grabowski - Filharmonia Zielonogórska, Leszek Kania - Muzeum Ziemi Lubuskiej, Andrzej Buck - Biblioteka Miejska i Wojewódzka im. Norwida.

Zobacz: Dofinansowanie z budżetu województwa działalności bieżącej i zadań inwestycyjnych Wojewódzkich Samorządowych Instytucji Kultury (na południu regionu) w latach 2015-2017

 

Galeria zdjęć

Konferencja w Teatrze Lubuskim

Fot. Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!