Szczegóły aktualności:

Zostań specjalistą ds. winiarstwa i ekożywności!

Małgorzata Tramś-Zielińska | Młodzież | 18-04-2017

Technik agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo to nazwa nowego kierunku, na jakim będą mogli kształcić się od nowego roku szkolnego uczniowie technikum w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Będzie to możliwe dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W trakcie 5-letniej nauki przyszli technicy agrobiznesu zdobędą wiele przydatnych umiejętności. Dowiedzą się, jak prowadzić produkcję roślinną i zwierzęcą oraz przetwórstwo żywności. Uzyskają wiedzę na temat technologii winiarstwa, planowania i prowadzenia upraw winorośli oraz zaopatrzenia gospodarstwa w środki do produkcji winorośli. Program kształcenia obejmuje również sadzenie winorośli, pielęgnację roślin, ochronę przed chwastami, chorobami i szkodnikami, a także okresową kontrolę i ocenę plantacji i przeprowadzania zbiorów.

Uruchomienie nowej specjalności poprzedziło podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego i Miastem Zielona Góra. Mając na uwadze rozwój winiarstwa w województwie lubuskim, powstawianie nowych winnic, a także wyjątkową rolę winiarstwa w promocji regionu obie strony planują, m.in. wspólne przedsięwzięcia, mające na celu  zachęcenie młodzieży do kształcenia w nowej specjalności. List podpisali Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Janusz Kubicki - Prezydent Miasta Zielona Góra, a część wiedzy praktycznej uczniowie będą zdobywać podczas zajęć w Lubuskim Centrum Winiarstwa i na Winnicy Samorządowej w Zaborze.

Po zakończeniu nauki absolwent ze specjalnością technik agrobiznesu z innowacją pedagogiczną ekożywność i winiarstwo będzie mógł prowadzić własną działalność gospodarczą, a także pracować w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych ekożywności i  winiarstwa, w urzędach i instytucjach służb rolnych oraz  w winnicach i w przetwórstwie spożywczym w Polsce i Unii Europejskiej. Szczegółowych informacji na temat specjalności udziela Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ul. Botanicznej 66 w Zielonej Górze, telefon 68 451 38 88, adres mailowy: zgzsipkz@wp.pl

 

Informacja: Departament Przedsiębiorczości i Strategii Marki

Zapisz się do naszego newslettera!