Szczegóły aktualności:

Żołnierze z uczniami o misji i... pierogach

Marzena Toczek | Młodzież | 19-04-2017

W samo południe z żołnierzami USA? To możliwe tylko w urzędzie marszałkowskim! 20 kwietnia br. przedstawiciele armii amerykańskiej pierwszy raz w historii zajęli siedzibę władz samorządowych. To było pokojowe zajęcie. Spotkali się z uczniami szkół mundurowych. - To niesamowita okazja, żeby wzajemnie się od siebie uczyć. Chcemy pokazać, że jesteśmy gościnnym, otwartym i tolerancyjnym regionem. Można powiedzieć, że chcemy sprawdzić się w boju – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Żołnierze armii Stanów Zjednoczonych przebywają w Lubuskiem od stycznia tego roku. Stacjonują w Żaganiu oraz Skwierzynie. Podczas swojego kilkumiesięcznego pobytu poza zajęciami czysto wojskowymi odbyli szereg spotkań z uczniami lubuskich szkół, ale nie tylko. - Byli w szpitalu w Gorzowie, gdzie wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach, po zakończeniu których wysoko ocenili nasze procedury i jakość świadczonych usług w czasie ratowania życia ludzkiego. Lądowali także w naszym porcie lotniczym w Babimoście, który został przetestowany nie tylko jako lotnisko cywilne, ale również wojskowe. Żołnierze amerykańcy kibicowali naszym koszykarzom Stelmetu Zielona Góra. Cieszymy się również, że naszym gościom smakuje region lubuski i nasze regionalne potrawy. I bardzo się cieszę, że dobrze promują region lubuski w Polsce i na świecie – mówiła marszałek.
O swojej aktywności w regionie lubuskim mówił także kapitan Michael Aldaya – dowódca głównej baterii wojsk USA w Polsce, który odpowiada za amerykańskie plutony medyczne i radary na terenie naszego kraju. - Bierzemy udział w wielu wydarzeniach. Podczas tego spotkania chcemy rozmawiać z młodymi ludźmi. W USA mamy podobny program dla młodych, którzy przygotowują się do służby wojskowej – wyjaśnił.  Marszałek podkreślała, że to spotkanie to okazja, żeby uczyć się od siebie wzajemnie, szczególnie, że Lubuskie ma się czym pochwalić. Są u nas bowiem firmy, które tworzą produkty dla wojska. Podczas spotkania zaprezentowała się jedna z nich – zielonogórska firma HERTZ. Ponadto zaprezentowały się także: studenci Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego – kierunek bezpieczeństwo narodowe, a także drużyna footbolu amerykańskiego DRAGONS. Podczas spotkania zaprezentowali się także żołnierze armii amerykańskiej, którzy przeprowadzili krótkie szkolenie medyczne, oraz techniki ochrony życia na polu walki, a także sprzęt i ekwipunek.

Swoje stoiska mieli także: 

1. Departament Ochrony Zdrowia

2.  Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym -  w tym prezentacja programu Młodzi on-life

3. Departament Przedsiębiorczości i Strategii Marki – promocja województwa lubuskiego

4. WOSiR - Wirtualna strzelnica

5. Zielonogórski Oddział PCK

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli zawodnicy drużyny Stelmet BC Zielona Góra – James Florence oraz Armani Moore.

Podczas spotkania przeprowadzone zostały także konkursy wiedzy o USA oraz wiedzy o zdrowiu. Uczniowie wzięli także udział w debacie z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak oraz kapitana Michaela Aldaya, podczas której zadawali wiele pytań związanych z obecnością armii USA w Polsce. Intereoswało ich jak wygląda żołnierski dzień, jakei sporty uprawiają Amerykanie, czy podoba im się w Polsce, czy tęsknią za krajem oraz czy mogą go dowiedzać, a także co im najbardziej smakuje w Polsce. - Pierogi i tatar. Bardzo nam smakuje polska kuchnia - odpowiedział kapitan Aldaya.

Szkoły, które wzięły udział w evencie:

Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku

Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Sulęcin

Zespół Szkół Technicznych im. S. Lema Skwierzyna

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica Wschowa

Zespół Szkół Technicznych Zielona Góra

Galeria zdjęć

Wizyta wojsk USA w Urzędzie Marszałkowskim

Fot. Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!