Szczegóły aktualności:

UMWL na Polskim Kongresie ITS

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 15-05-2017

W tym roku Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych odbył się po raz 10. Przez ostatnią dekadę konferencja na stałe wpisała się do kalendarza istotnych wydarzeń w sektorze transportu w Polsce i Europie. Do Warszawy od poniedziałku (15.05) zjeżdżali krajowi oraz zagraniczni eksperci, którzy przez kilka dni dyskutowali o nowych rozwiązaniach i trendach, a także promowali swoje osiągnięcia oraz produkty. W spotkaniu w stolicy udział wzięła także członek zarządu Alicja Makarska.

Od lat Kongres rozrasta się o nowe prezentacje i tematy, starając się poruszać najbardziej aktualną problematykę związaną z sektorem transportu. Tegoroczna konferencja była wyjątkowa, bo wiązała się z dwoma jubileuszami: 10. edycją Polskiego Kongresu Inteligentnych Systemów Transportowych oraz 10-leciem istnienia Stowarzyszenia ITS Polska, odpowiedzialnego za organizację wydarzenia.

Poza tym, jak przekonywali organizatorzy, wyjątkowy był także czas konferencji. Z jednej strony miało to być spowodowane nowym okresem programowania unijnego w Horyzoncie 2020, który zasili budżet zarówno o nowe projekty jak i istniejące systemy. Po drugie, Polska ma wchodzić w okres większego zrozumienia konieczności budowy własnych, krajowych rozwiązań technologicznych w zakresie inteligentnego transportu. Szansą na realizację tych planów ma być obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej.

W Kongresie udział wzięli przedstawiciele różnych dziedzin. Tym sposobem doświadczeniami i poglądami wymienili się naukowcy, samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Przedstawiciele świata nauki otrzymali szansę na to, aby ich innowacyjne pomysły znalazły zainteresowanie ze strony przemysłu oraz sektora publicznego.

Tegoroczny program wydarzenia obejął szeroki wachlarz zastosowań ITS. Wśród tematów znaleźć można było zarówno zagadnienia popularne takie jak systemy zarządzania ruchem oraz poboru opłat na drogach krajowych, jak i budzące wciąż zainteresowanie tematy technologii stosowanych w transporcie publicznym. Swoje „pięć minut” miały także kwestie związane z kolejnictwem.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!