Szczegóły aktualności:

Szpital będzie walczyć z nowotworami głowy i szyi

Marzena Toczek | Wydarzenia | 16-05-2017

Szpital kliniczny w Zielonej Górze będzie realizował program związany z profilaktyką nowotworów szyi i głowy jako jedyna placówka w Lubuskiem i jedna z jedenastu w kraju. - To efekt konsekwentnie realizowanej Strategii Ochrony Zdrowia. Stawiamy na profilaktykę i szeroki dostęp do badań w naszych szpitalach - komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Rozpoczęcie programu zaplanowano na 1 września br., jednak pierwsze badania specjalistyczne pacjentów rozpoczną się w styczniu 2018 r.

15 maja Stanisław Łobacz, prezes zarządu zielonogórskiego szpitala klinicznego podpisał w Ministerstwie Zdrowia umowę na realizację projektu „Profilaktyka nowotworów głowy i szyi”. Jego celem jest przebadanie dużej grupy Lubuszan pod kątem wspomnianych nowotworów oraz propagowanie wiedzy na temat ich profilaktyki. Ze strony ministerstwa umowę podpisała Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia.

W ramach projektu zaplanowano m.in. ścisłą współpracę w lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, spotkania z pacjentami i ich rodzinami, akcje edukacyjne, stworzenie strony internetowej dedykowanej projektowi, czy 2.500 porad laryngologicznych i badań przy użyciu nasofiberoskopu.  W razie potrzeby wykonane będą również badania na obecność brodawczaka ludzkiego (HPV), USG szyi, czy biopsje cienkoigłowe z badaniem cytologicznym.

W realizacji projektu udział weźmie personel m.in. Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii, Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz Zakładu Patomorfologii. Projekt potrwa do końca czerwca 2020 r.

Więcej na temat profilaktyki nowotworów głowy i szyi można się dowiedzieć z załączonej prezentacji. Relacja Ministerstwa Zdrowia z podpisania umów znajduje się  TUTAJ 

Zobacz: prezentacja nt. nowotworów szyi i głowy

Galeria zdjęć

Szpital będzie walczyć z nowotworami głowy i szyi

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!