Szczegóły aktualności:

Gorzowska baza HEMS na miarę potrzeb

Marzena Toczek | Biuro w Gorzowie Wlkp. | 16-05-2017

Od września ubiegłego roku przy gorzowskim szpitalu działa tymczasowa baza lotniczego pogotowia ratunkowego. Trwa budowa bazy docelowej. O jej utworzenie przez kilka lat zabiegała marszałek Elżbieta Anna Polak. – To był jeden z naszych priorytetów – przypomina marszałek. O tym, jak istotna to była decyzja przekonuje na łamach portalu Rynek Infrastruktury Robert Gałązowski, dyrektor LPR: – Odnotowujemy tam ponad 100 wylotów miesięcznie. Można z całą pewnością powiedzieć, że lokalizacja była trafiona.

Utworzenie bazy HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) w północnej części województwa było jednym z priorytetów – nie tylko wymienianym wielokrotnie przez marszałek Elżbietę Annę Polak, ale przede wszystkim – znalazło swoje odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Starania Zarządu Województwa Lubuskiego o tę inwestycję trwały kilka lat. Wcześniej baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa. Decyzja o utworzeniu bazy w Gorzowie Wlkp. zapadła w 2015 roku. Ministerstwo Zdrowia za unijne pieniądze kupiło specjalistyczny śmigłowiec.

Samorząd województwa współfinansuje budowę bazy wspólnie z miastem Gorzów Wlkp. (w budżecie Województwa Lubuskiego zapisano na ten cel 2,5 mln zł). Obecnie funkcjonuje baza tymczasowa. Inwestycja wpływa na podniesienie standardu szpitala, ale przede wszystkim na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.  

Flota SP ZOZ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to w tej chwili 22 bazy ( w tym jedna sezonowa w Koszalinie), 27 helikopterów i dwa samoloty Piaggio P.180 Avanti. W 2016 roku śmigłowce LPR zrealizowały łącznie 8719 misji.

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!