Szczegóły aktualności:

Lubuskie światłowodowym liderem

Marzena Toczek | Wydarzenia | 18-05-2017

Światłowód w Województwie Lubuskim – to temat konferencji współorganizowanej przez firmę Orange, która odbyła się 19 maja br. w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. - Dowiedziałem się dziś, że miejscową tradycją jest winiarstwo, ale nasze inwestowanie też powoli staje się tradycją. Mówię o inwestycjach w nowoczesne technologie. Nie jesteśmy tu nowicjuszami. Od 5 lat nasza firma inwestuje w Lubuskiem z bardzo dobrymi efektami – mówił prezes zarządu Orange Polska Jean-François Fallacher.

Konferencja była okazją do zaprezentowania dobrych praktyk w zakresie budowy sieci światłowodowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii.

- Chcemy, aby Lubuskie było Zieloną Krainą Nowoczesnych Technologii. Balansujemy pomiędzy tradycją – czego wyrazem są tradycje winiarskie oraz miejsce, w którym się znajdujemy, a nowoczesnymi technologiami – czego wyrazem jest współpraca z firmą Orange – wyjaśnił podczas konferencji sekretarz województwa Bogdan Nowak. - Wskutek tej współpracy przeprowadziliśmy wręcz modelową inwestycję budowy sieci szerokopasmowej. To przykład dla innych regionów w Polsce – dodał.

Firma Organe we współpracy z urzędem marszałkowskim zrealizowała w Lubuskiem projekt „Szerokopasmowe Lubuskie”, zakładający budowę sieci szkieletowej oraz dystrybucyjnej na tzw. „obszarach białych”,  tzn. takich, gdzie występuje całkowity brak infrastruktury szkieletowo-dystrybucyjnej (punktów dystrybucyjnych), niezbędnej do zapewnienia dostępu do Internetu mieszkańcom na danym terenie. Objął on swoim zasięgiem 329 miejscowości na terenie całego województwa i ponad 1.418 km szerokopasmowej sieci internetowej.

Jednak zakończenie realizacji projektu  nie oznacza zakończenia współpracy z Orange. Firma jest bowiem zainteresowana tym, żeby każdy mieszkaniec województwa miał dostęp do szybkiej sieci światłowodowej, co da łączność ze światem, która w erze rewolucji cyfrowej jest niezwykle ważna. Pierwszy krok został już wykonany. Firma Orange zrealizowała projekt „Włączmy się!”. Gmina Sulęcin jest pierwszą w Polsce, w której wszystkie miejscowości sołeckie zostaną podłączone do superszybkiego internetu. - Dzięki tej inwestycji 40 tys. gospodarstw dostało dostęp do internetu. Jak państwo wiecie, światłowód jest najlepszą opcją związaną z dostępem do Internetu. 40 tys. gospodarstw to dla nas zaledwie punkt wyjścia. Dzięki programom europejskim będziemy mogli kontynuować te projekty. Chcemy jeszcze kolejne 16 tys. gospodarstw z obszaru gorzowskiego wyposażyć w dostęp do internetu przez światłowód. Taka współpraca pomiędzy Orange a organami władzy samorządowej jest bardzo istotna, by te inwestycje przebiegały w sposób bezproblemowy. Chciałem podziękować władzom Lubuskiego za modelową współpracę – mówił prezes zarządu Orange Polska Jean-François Fallacher.

O doskonałej współpracy firmy Orange z województwem lubuskim mówił także wiceprezes Piotr Muszyński. - Lubuskie podjęło -  jako jedno z dwóch regionów w Polsce - decyzję żeby nie rozwijać w pierwszej perspektywie finansowej sieci szeroko przez własne inwestycje, tylko wejść w Partnerstwo Publiczno-Prywatne. Nie była to wtedy łatwa decyzja dla pani marszałek Elżbiety Anny Polak. Obiecaliśmy wtedy, że tamta inwestycja to początek i obietnicę realizujemy – wyjaśnił. -  Przykładem dalszej współpracy jest zrealizowany w Sulęcinie projekt „Włączmy się!”. – Udowodnił on, że potrafimy inwestować w mniejszych miejscowościach i jesteśmy tam oczekiwani. Dziś uruchamiamy kolejną fazę inwestycji na północy regionu. Orange to solidny partner, który rozumie klientów i potrafi współpracować. To są inwestycje na trwale związane z miejscem, w którym powstają i będą służyć kolejnym pokoleniom. Nasza obecność to dowód ogromnego szacunku, jaki Oragne ma do lokalnych społeczności. Projekt sulęciński pokazuje jak wiele możemy zrobić razem. Budujemy relacje, a to pozwala nam realizować te projekty. Bez lokalnego wsparcia, takich projektów zrobić się nie da. Myślimy globalnie, ale działamy lokalnie – dodał.

Firma Orange wspiera także projekty edukacyjne. W porozumieniu z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Cyfryzacji wyposaży tysiące szkół w Polsce w dostęp do szybkiego internetu. W Lubuskiem będzie to ponad sto jednostek.

 

Agenda konferencji:

 

Część I godz. 11:00

11.00-11.10

Rozpoczęcie Konferencji

11.10-11.30

„Lubuskie – zielona kraina nowoczesnych  technologii” - Elżbieta Anna Polak

11.30-11.40

„Orange – nasza wizja przyszłości” - Jean-François Fallacher

11.40-12.00

„Projekt Włączmy się – realizacja sieci światłowodowej w gminie Sulęcin” - Dariusz Ejchart

12.10-12.30

„Od sieci regionalnej do szerokiego pasma w każdym domu - ” Piotr Muszyński

12.30-12.50

„Unia na rzecz Orange Światłowodu – współpraca Orange z samorządami” - Hanna Kontkiewicz – Chachulska

12.50-13.10

Przerwa

 

Część II (po przerwie)

13.10-13.35

„Cyfrowa rewolucja” - Radosław Brzózka

13.35-14.00

„Nowe rozwiązania ICT wspierające rozwój przyjaznych miast i gmin. Cyfrowa edukacja” - Bartłomiej Michałowski

           

Zakończenie godz. 14:30

Galeria zdjęć

Szerokopasmowe Lubuskie konferencja w LCW

Fot. Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!