Szczegóły aktualności:

Wizyta przedstawicela Europejskiej Agencji Kosmicznej

Michał Iwanowski | Wydarzenia | 18-05-2017
Plany powołania Parku technologii kosmicznych w Nowym Kisielinie pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego były tematem spotkania z udziałem przedstawiciela Europejskiej Agancji Kosmicznej Miquela Pastora Vinadera w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu uczestniczyła członek Zarządu Województwa Alicja Makarska, a stronę rządową reprezentował wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.
Miquel Pastor Vinader pełni funkcję eksperta ds. polityki przemysłowej w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Okazją do spotkania była jego wizyta w Zielonej Górze oraz Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie. W spotkaniu uczestniczyli także: prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, dyrektor zarządzający firmy Hertz Systems Rafał Trzaskowski, sekretarz woj. lubuskiego Bogdan Nowak, oraz Bogusław Wontor doradca marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Anny Polak.
Przypomnijmy, że pomysł stworzenia „kosmicznego zagłębia” pod Zieloną Górą sprowadza się do dwóch celów: 1) powołania Parku technologii kosmicznych w ramach Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie, oraz 2) utworzenia w Zielonej Górze filii Centrum Badań Kosmicznych jako instytutu PAN. Żeby zrealizować te cele potrzebne są trzy rzeczy: wykształcone kadry inżynierskie, baza lokalowa i laboratoryjna oraz odpowiednie wyposażenie i narzędzia badawcze. To zadanie, któremu w pojedynkę nikt nie sprosta, dlatego potrzebne jest powołanie konsorcjum. Zadanie to powinno mieć również rekomendację Europejskiej Agencji Kosmicznej, która pośredniczy na szczeblu europejskim w działaniach na rzecz zagospodarowania przestrzeni kosmicznej.
- Jestem podbudowany tym, co zobaczyłem w Nowym Kisielinie i chociaż nie jestem osobą podejmującą decyzję, to mogę zarekomendować to miejsce - powiedział Miquel Pastor Vinader.
- Park Naukowo-technologiczny w Nowym Kisielinie to miejsce znajdujące się blisko przemysłu i biznesu. Na pewno mamy odpowiedni potencjał, by rozwinąć tam ten sektor działalności - powiedziała Alicja Makarska. Sekretarz Bogdan Nowak dodał, że w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. lubuskiego technologie kosmiczne są wskazane jako jeden z głównych kierunków rozwoju regionu.
Pomysłowi temu patronuje marszałek Elżbieta Anna Polak, która we wrześniu ub.r. zainicjowała działania w tym kierunku. – Wiele najnowocześniejszych technologii wywodzi się z badań dotyczących przestrzeni kosmicznej. Powołaliśmy na zielonogórskiej uczelni kierunek lekarski, który okazał się strzałem w dziesiątkę, teraz czas, żeby pójść w kierunku technologii kosmicznych – mówiła wówczas marszałek.
Wśród zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w ramach tego przedsięwzięcia jest m.in. stacja naziemna do odbioru danych satelitarnych. Wspomniał o tym minister Jerzy Materna: - Jesteśmy w trakcie prac nad projektem umieszczenia pierwszego polskiego satelity na orbicie i potrzebne będzie odpowiednie centrum nawigacji, a także stacja odbioru i analizy danych satelitarnych - podkreślił.

Galeria zdjęć

Lubuskie podbija kosmos

Fot. Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!