Szczegóły aktualności:

Eko-autobusy czyli eko-rewolucja

Marzena Toczek | Wydarzenia | 13-06-2017

Rola i miejsce autobusu elektrycznego w systemie transportowym miast – to temat przewodni warsztatów programu E-bus zorganizowanych przez miasto Zielona Góra. - Naszą misją rozwoju jest zielona kraina nowoczesnych technologii, więc autobusy elektryczne doskonale się w tę wizję wpisują – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając spotkanie 13 czerwca w sali kolumnowej Urzędu. Podkreślała także, że Lubuskie promuje nowoczesne eko-rozwiązania, chociażby w ramach RPO Lubuskie 2020.

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami dotyczącymi elektrycznego transportu miejskiego dzielili się przedstawiciele władz miast, miejskich zakładów komunikacji oraz uczelni wyższych. Uczestnicy spotkania poszukiwali odpowiedzi na pytania: jakie jest umiejscowienie autobusów elektrycznych w polityce transportowej, jakie są spodziewane korzyści z wdrażania programu E-bus oraz jakie są możliwości finansowania realizacji programu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że dostępność transportowa oparta na nowoczesnych technologiach to jeden z priorytetów rozwoju regionu lubuskiego. – Dlatego też autobusy elektryczne idealnie wpisują się w te działania – wyjaśniła. Zwróciła także uwagę, że transport ekologiczny jest coraz bardziej popularny nie tylko w Polsce, ale także na świecie. – Podczas misji gospodarczej do USA spotkałam się z władzami miasta Doral – najbogatszego miasta na Florydzie. Chce ono być partnerem Zielonej Góry. Jednym z tematów rozmów był właśnie transport. Mają sześciopasmowe autostrady i wyłącznie prywatnie poruszają się po tych drogach. Bardzo ich zainteresował nasz projekt w zakresie autobusów elektrycznych. Myślę, że Zielona Góra może podbić Amerykę prezentując ten projekt – podkreślała marszałek.

Rządowy program E-bus zakłada stworzenie polskiego rynku autobusów elektrycznych, którego wartość ma wynosić 2,5 mld zł rocznie. Celem programu jest wyprodukowanie autobusu elektrycznego zbudowanego w większości z polskich komponentów. Do 2025 roku planowana sprzedaż wynosiłaby około tysiąca sztuk rocznie. Zgodnie z założeniami E-bus, do 2021 roku po polskich drogach miałoby jeździć już tysiąc autobusów elektrycznych.

Galeria zdjęć

E-bus, warsztaty w Urzędzie Marszałkowskim

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!