Szczegóły aktualności:

Najpiękniejsza lubuska wieś? Santoczno!

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 14-06-2017

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na „Najpiękniejszą Lubuską Wieś”. Laur zwycięstwa trafił do Santoczna. Drugie miejsce na przypadło dwóm miejscowościom: Gościmowi oraz Gołaszynowi, a trzecie Kosierzowi. - Zależy nam na pokazywaniu przepięknych wartości, które pielęgnowane są w małych ojczyznach. Najpiękniejsza wieś lubuska to najpiękniejszy kawałek Lubuskiego – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystości w sali kolumnowej Urzędu.

Formuła konkursu była identyczna jak w poprzednich latach. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano 10 miejscowości, do których udali się członkowie jury. To właśnie z tej grupy wyłoniono zwycięzców. Poziom konkursu był na tyle wysoki, że jury oprócz podstawowych nagród, postanowiło przyznać dodatkowe wyróżnienia. Trafiły one do wsi Dobiegniew i Sieniawa Żarska.

- Musimy się od siebie nawzajem uczyć i prezentować to, co uda nam się stworzyć w naszych społecznościach. Dzięki temu całe województwo pięknieje. Bardzo dziękuję za budowanie społeczeństwa obywatelskiego i za własną inicjatywę, dzięki której tworzycie tak piękny krajobraz wokół siebie. Przyjemnie jest mieszkać, pracować, uczyć się w takiej atmosferze w naszych małych ojczyznach – tłumaczyła marszałek.

Za zwycięstwo do wsi Santoczno trafiła nagroda w wysokości 5 tys. zł. Na 2 tys. zł mogły liczyć Gościm i Gołaszyn. Kosierz otrzymał 1 tys. zł.

- Przede wszystkim cieszę się, że nie brakowało zgłoszeń do konkursu. Nagrody są ważne, ale ważne jest także zaangażowanie lokalnych działaczy na rzecz swoich społeczności, co pokazujemy w konkursie – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. – Mamy możliwości do zrzeszania się i wspólnych działań, dlatego mam nadzieję, że to wszystko nadal będzie sprzyjało upiększaniu i pokazywaniu lubuskiej wsi – przekonywał wicemarszałek.

Konkurs na „Najpiękniejszą Lubuską Wieś” od lat ma te same cele. Inicjatywa ma m.in. podnieść atrakcyjność miejscowości wiejskich i poprawić jakość życia jej mieszkańców. Chodzi o aktywizację i integrację lokalnych społeczności, dbałość o zachowanie krajobrazu wiejskiego, a także upowszechnianie najlepszych wzorców działania poszczególnych sołectw.

Galeria zdjęć

Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2017

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!