Szczegóły aktualności:

VIII Kongres Regionów we Wrocławiu

Marzena Toczek | Wydarzenia | 20-06-2017

„Samorząd 2.0 – Pożądane innowacje” – to hasło VIII Kongresu Regionów, który odbywał się we Wrocławiu w dniach 19-20 czerwca br. Miasto gościło znamienitych gości, decydentów oraz uznanych ekspertów, którzy rozmawiali o innowacjach w odniesieniu do mechanizmów rządzących samorządem. Jedną z prelegentek kongresu była marszałek Elżbieta Anna Polak, która podczas panelu "Partycypacja obywatelska - kontrolować czy wzmacniać?" zaprezentowała program Młodzi On-Life i Budżet Inicjatyw Obywatelskich.

Kongres Regionów stanowi platformę wymiany opinii między przedstawicielami trzech szczebli samorządu w tematach systemowych. Marszałkowie, starości i burmistrzowie będą dyskutować o tym, jakie napotykają problemy i jak można je rozwiązać dzięki lepszej współpracy w ramach obecnych rozwiązań prawnych, a na ile konieczne jest stworzenie nowych mechanizmów administracyjnych. W ramach kongresu odbyły się cztery sesje plenarne:
* Przyjazne miasto przyszłości budowane wokół ludzi – jak je stworzyć i jak sfinansować – gość specjalny: Gil Penalosa;
* Miasto przyszłości – Światowe trendy współdzielenia i mobilności, które na trwałe zmieniają strukturę miast – gość specjalny: Carl Friedrich Eckhardt;
* Marka osobista miasta i prezydentów w social mediach – gość specjalny: Jarosław Kuźniar;
* Projektowanie innowacyjnych przestrzeni publicznych w mieście – jak i z kim? - gość specjalny: Lorenz Dexler.

Kongres podzielony został na 5 bloków tematycznych: innowacje w finansowaniu działalności JST, innowacyjne inwestycje, innowacje w zarządzaniu JST, innowacje technologiczne oraz innowacje społeczne. W ramach ostatniego bloku odbył się panel pn. Partycypacja obywatelska – kontrolować czy wzmacniać? Jedną z prelegentek była marszałek Elżbieta Anna Polak. Ponadto swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzielili się także Jacek Karnowski – Prezydent Sopotu, Rafał Krenz – Dyrektor Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych Collegium Civitas, Przemysław Radwan-Rohrenschef – Prezes Fundacji Szkoła Liderów, Bartłomiej Świerczewski - Dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej, UM Wrocław oraz dr Murycy Graszewicz – ekspert ds. Komunikacji Społecznej, Uniwersytet SWPS.

Jak co roku podczas uroczystej gali wręczone zostały prestiżowe nagrody w rankingu Prezydentów Miast N15 (organizowanym przez tygodnik Newsweek) oraz w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu” (realizowanym przez miesięcznik Forbes). 3 miejsce w rankingu zajął prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Drugi rok z rzędu kongresowi towarzyszyły również dwa wydarzenia dodatkowe – Forum Trzech Sektorów i Kongres Miast Sportowych.

Galeria zdjęć

Kongres Regionów 2017

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!