Szczegóły aktualności:

Sejmik jednogłośnie wspiera Gorzowską Katedrę

Paweł Tyl | Sesje Sejmiku | 07-07-2017
6 lipca br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Radni jednogłośnie zdecydowali o wsparciu działań na zabezpieczenie gorzowskiej katedry po pożarze w kwocie 300 tys. zł.

Sa to środki na pierwsze zabezpieczenie, ale Zarząd Województwa już podjął kolejne działania, gdyż w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. lubuskiego znalazła się rewitalizacja Katedry jako projekt kluczowy, mogący uzyskać w konkursie dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Podjęto także uchwały w sprawie:
- dokonania zmian uchwały budżetowej Województwa Lubuskiego na 2017 rok,
- dokonania zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2017-2029,
- udzielenia z budżetu Województwa Lubuskiego w roku 2017 dotacji celowej na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na obszarze województwa lubuskiego,
- nadania statutu Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.


Przypomnijmy, że pożar w gorzowskiej katedrze wybuchł w sobotę, 1 lipca, ok. godz. 18.00. W akcję ratowania najcenniejszego zabytku Gorzowa zaangażowanych było 170 strażaków.

2 lipca br. w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Świątynia posiada trzy pięcioprzęsłowe nazwy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami. 12 grudnia 1945 r. kościół ustanowiony został katedrą.

Kościół Mariacki zgodnie z tradycją pełni rolę martyrium. We wnętrzu grzebano zasłużonych duchownych i mieszczan gorzowskich: Teodora Benscha (zmarł 7 stycznia 1959 roku) i Sługi Bożego Wilhelma Pluty (zmarł 22 stycznia 1986 roku). Na ścianach świątyni umieszczone zostały tablice upamiętniające męczeństwo Narodu Polskiego. W 1997 roku wizytę w katedrze złożył papież Jan Paweł II. 

Wieża Kościoła Mariackiego zbudowana na przełomie wieków XIII i XIV, przylega od zachodu, do korpusu kościoła. Obecnie posiada siedem kondygnacji, pierwotnie było ich tylko pięć. Wzniesiono ją na okazanie prostokąta o wymiarach 10m x 19m. W XVII wieku otrzymała ośmioboczną, dwukondygnacyjną nadbudówkę przykrytą barokowym hełmem. Całość ma 40 metrów wysokości.

Galeria zdjęć

XXXV Sesja Sejmiku

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!