Szczegóły aktualności:

Pół miliona dla Akademii Gorzowskiej

Marzena Toczek | Wydarzenia | 06-07-2017

Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał Akademii Gorzowskiej dotację 500 tys. zł na, m.in. utworzenie interdyscyplinarnego laboratorium analiz europejskich systemów bezpieczeństwa na kierunku Bezpieczeństwo narodowe. – Uczelnie borykają się z problemem odpływu młodzieży. Dlatego przygotowaliśmy program adresowany do młodych. Jednym z jego elementów jest właśnie wspieranie naszych uczelni – mówiła podczas uroczystego podpisania umowy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, samorząd województwa wspiera poprawę jakości kształcenia, aby zapobiec odpływowi młodych z regionu. Jak wynika bowiem z analiz liczba studentów w regionie spadła o 49%. - Zależy nam na tym, aby w regionie powstawały atrakcyjne kierunki kształcenia przede wszystkim dla studentów, ale również takie, które odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Chodzi o to, żeby ludzie, którzy się u nas wykształcą, mogli dostać zatrudnienie i to dobrze płatne – wyjaśniła marszałek.

Dotacja w wysokości 500 tys. zł przeznaczona zostanie na:

a)       Przygotowanie Interdyscyplinarnego laboratorium analiz europejskich systemów bezpieczeństwa

b)         Uzupełnienie wyposażenia laboratorium środowiskowego o elementy wsparcia interdyscyplinarnego laboratorium analiz europejskich systemów bezpieczeństwa

a)         Wyposażenie laboratorium komputerowego (3 laboratoria) – wsparcie interdyscyplinarnego laboratorium analiz europejskich systemów bezpieczeństwa

b)         Uzupełnienie wyposażenia laboratorium środowiskowego o elementy wsparcia interdyscyplinarnego laboratorium analiz europejskich systemów bezpieczeństwa

c)         Zakup książek

Prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor uczelni podkreślała, że to wyposażenie wpłynie na poprawę jakości kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe oraz innych. – Kierunek bezpieczeństwo narodowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska i regionu. I To właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć pracownię działań kryzysowych, w której studenci tego kierunku oraz kierunku inżynieria bezpieczeństwa oraz administracja będą ćwiczyć sytuacje, jakie mogą się potencjalnie zdarzyć w różnych okolicznościach. Projekt został skonsultowany ze służbami mundurowymi, które także będą mogły korzystać z tego laboratorium, ponieważ oni także muszą doskonalić swoje umiejętności – wyjaśniła.  

Dotacja, na którą dziś podpisana została umowa nie jest pierwszym wsparciem dla uczelni. - W ubiegłym roku zarząd województwa również przeznaczył taką kwotę. Zobowiązaliśmy się do tego. Staramy się wesprzeć panią rektor, kadrę akademii w utrzymaniu statusu akademii i samorząd województwa się z tego wywiązuje. Wsparcie w wysokości 200 tys. zł w ubiegłym roku trzymała także Akademia Wychowania Fizycznego, w tym roku także przygotowujemy taką umowę. Wspieramy również uniwersytet Zielonogórski – poinformowała marszałek Polak. -  Musimy stworzyć atrakcyjne warunki do nauki w regionie, aby zatrzymać młodzież. Te inwestycje bardzo wzmocnią region, bo inwestycja w młodych, to najlepsza inwestycja – dodała.

Poprzednia dotacja dla Akademii Gorzowskiej również w wysokości 500 tys. zł przeznaczona została na:

1)         uzupełnienie wyposażenia Laboratorium (Technik CNC, Automatyki i Robotyki, Mechatroniki, Biomechaniki, Inżynierii Materiałowej, Podstaw Elektroniki i Elektrotechniki)

2)         oprogramowanie dydaktyczno - naukowe

3)         modernizację sprzętu audio-video w sali wykładowej W1 i W2

4)         modernizację sal ćwiczeniowych

5)         modernizację auli o sprzęt do rejestracji video

6)         wyposażenie katedry w notebooki przenośne

7)         wyposażenie zakładu w projektory przenośne

8)         doposażenie Działu Nauki i Wydawnictw oraz zakup książek do biblioteki.

Zarząd województwa szuka także innych sposobów zatrzymania młodych na lubuskich uczelniach. Jednym z nich są stypendia. – Jeżeli chodzi o szkolnictwo średnie to przyznać trzeba, że nasze szkoły są naprawdę na wysokim poziomie. Jednak znaczny procent absolwentów szuka uczelni poza regionem lubuskim. Żeby temu zapobiec, musimy wyjść z konkretną propozycją i jedną z nich będą właśnie stypendia, jak również porozumienia podpisywane z przedsiębiorcami, przy udziale samorządów podstawowych – wyjaśnił wicemarszałek Romuald Gawlik.

 

Galeria zdjęć

Dofinansowanie Akademii Gorzowskiej

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!