Szczegóły aktualności:

Flis Odrzański 2017 zawinął do portu

Michał Iwanowski | Wydarzenia | 08-07-2017
Z czeskiego Bohumina aż do Szczecina – to trasa XXII Flisu Odrzańskiego, który w sobotę został uroczyście zakończony na Bulwarze Piastowskim i Wałach Chrobrego w Szczecinie. W uroczystościach wzięła udział marszałek Elżbieta Anna Polak. - W nas, Lubuszanach, jest tęsknota do pływania, chcemy, żeby jak najszybciej Odra miała swoją żeglowność. Odra to autostrada wśród rzek, choć czasem pływa się po niej bardzo trudno – powiedziała na zakończenie uroczystości.

Tegoroczny flis, składający się z ponad 30 tratew i innych jednostek pływających, wyruszył 20 czerwca z czeskiego Bohumina. Płynął m.in. przez Opole, Wrocław, Głogów, a następnie przez tereny Lubuskiego: Bytom Odrz., Nową Sól, Cigacice, Nietków, Gostchorze, Krosno Odrz., Połęcko, Urad i Słubice, zawijając do przystani wybudowanych niedawno w ramach unijnego projektu. W sobotę flisacy wpłynęli uroczyście do Szczecina, gdzie witali ich m.in. przedstawiciele miast odrzańskich, w tym prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i wiceburmistrz Krosna Odrz. Grzegorz Garczyński. Mistrzynią ceremonii na pokładzie statku „Nawigator XXI”, przycumowanego przy wałach Chrobrego, była dr Elżbieta Marszałek - wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz organizatorka Flisów Odrzańskich. Podziękowała ona wszystkim, których zaangażowanie pozwoliło na organizację imprezy: sponsorom, służbom mundurowym, przedstawicielom Kościoła, urzędnikom miasta, województwa i zarządu gospodarki wodnej, a przede wszystkim – pasjonatom i uczestnikom tej trudnej przygody.

W uroczystości uczestniczyła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Chcę podziękować Eli Marszałek za jej wielki entuzjazm, za siłę przekonywania, za to, że uwiodła całe Lubuskie – powiedziała. - Dzisiaj to Lubuskie, jako zielona kraina w dorzeczu Odry, jest najbardziej flisackim regionem ze wszystkich flisaków. Mamy trzy porty i dziesięć przystani na Odrze, powstałych w projekcie Nowej Soli, której prezydent tutaj z nami jest. W nas, Lubuszanach, jest tęsknota do pływania, chcemy, żeby jak najszybciej Odra miała swoją żeglowność. W poniedziałek rano będzie u mnie na spotkaniu wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna, bo są duże pieniądze na przywrócenie żeglowności. Odra to autostrada wśród rzek, choć czasem pływa się po niej bardzo trudno. Gratuluję wam pasji!

Podczas uroczystości odczytany został list od wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, lubuskiego posła Jerzego Materny, który napisał m.in.: „Ministerstwo podjęło jedną z najważniejszych inicjatyw resortu, czyli przystąpienie Polski do Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym. Konsekwencją przyjętych zobowiązań jest podjęcie przez ministerstwo działań na rzecz programu modernizacji i rozwoju śródlądowych dróg wodnych w tym dla Odrzańskiej Drogi Wodnej. Rada Ministrów zapewniła odpowiednie środki finansowe na dokończenie kluczowej inwestycji budowy stopnia wodnego w Malczycach.”

Uroczystości uświetniły występy zespołów folklorystycznych w tym m.in. dziewczęcej grupy Rezonans z Nietkowa.
Był to już XXII Flis Odrzański. Organizatorem flisów jest dr Elżbieta Marszałek i Fundacja Flis Odrzański. Ich celem jest m.in. promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, integracja mieszkańców miast i gmin nadodrzańskich po stronie polskiej i stronie niemieckiej wokół wspólnych spraw, świętowanie Dnia Rzeki Odry w poszczególnych miejscowościach.

Galeria zdjęć

Flis Odrzański 2017

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!