Szczegóły aktualności:

Nowy akcelerator już działa!

Marzena Toczek | Wydarzenia | 13-07-2017

Akcelerator to urządzenie stosowane w terapii nowotworowej służące do naświetlania schorzeń. Do tej pory zielonogórski szpital dysponował dwoma takimi urządzeniami. Trzeci od 5 lipca służy pacjentom. - Zakładaliśmy w Programie Rozwoju Polski Zachodniej rozbudowę centrum onkologicznego w Zielonej Górze i to robimy. Akcelerator został zakupiony w ramach rządowego programu walki z nowotworami, a samorząd województwa zapewnił wkład własny w wysokości 2,8 mln zł – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Nowy akcelerator to najnowocześniejszy na świecie tego typu sprzęt medyczny. Został zakupiony w 2016 r., a zamontowany w lutym 2017 r. Testy trwały do maja br. Pierwszy pacjent został naświetlony 5 lipca , jak tylko szpital otrzymał zgodę na użytkowanie akceleratora z Państwowej Agencji Atomistyki. Najnowszy akcelerator jest bliźniaczy do tego zakupionego w 2015 r. – Bardzo nam na tym zależało, ponieważ przyśpieszacze są to urządzenia, które się często psują. Jeżeli są dwa i jedno sto,i to automatycznie możemy przenieść pacjenta na drugi, dzięki czemu gwarantujemy mu ciągłość leczenia – wyjaśnia dr Róża Poźniak-Balicka – kierownik Zakładu Radioterapii.

Koszt zakupu, dostawy i instalacji wysokoenergetycznego przyspieszacza liniowego wraz z dostosowaniem pomieszczenia to 10,6 mln zł (sam akcelerator – 9,8 mln zł)

Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia – 7,4 mln zł, dotacja z Urzędu Marszałkowskiego – 2,8 mln zł.

To jednak nie jedyne środki jakie samorząd województwa przekazał na wsparcie centrum onkologii. - W tym roku na onkologię przeznaczyliśmy kolejne środki – 2,4 mln zł. Za chwilę szpital w Zielonej Górze będzie uniwersytecki. Myślę, że to już w przyszłym tygodniu, dlatego też te środki z budżetu, które przekazaliśmy są bardzo ważne. To jest niesłychanie ważna inwestycja i na pewno popłyną jeszcze pieniądze, ponieważ wciąż słaba jest dostępność, a czas w przypadku chorób nowotworowych jest niesamowicie istotny – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Rocznie w Zakładzie Radioterapii przeprowadza się 1800 procedur, leczeniu poddaje się około 1300 pacjentów.

 

Galeria zdjęć

Szpital w Zielonej Górze z nowym akceleratorem

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!