Szczegóły aktualności:

Lubuskie na lato – kalendarz na sierpień!

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 27-07-2017

W Lubuskiem nie można się nudzić – szczególnie w wakacje! Na mieszkańców regionu, a także na odwiedzjących nas gości czeka szereg atrakcji. Zadowoleni powinni być miłośnicy aktywnego wypoczynku, dobrej muzyki i dobrego kina, mali i duzi. Jednym słowem dla każdego, coś dobrego! Sprawdź co jeszcze przyniesie sierpień! Spędź wakacje w Lubuskiem!

Nasze województwo dzięki swojemu położeniu i wielokulturowości jest pełne ciekawych miejsc. Lubuskie kusi też przyrodą i zaprasza do zapoznania się z nią – na rowerach, w kajakach i podczas pieszych wycieczek. Lubuskie na wakacje proponuje również mnóstwo wydarzeń i moc doznań. Gdzie koniecznie trzeba zajrzeć?

Muzyczny raj w Paradyżu

Festiwal Muzyka w Raju jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek kulturalnych Ziemi Lubuskiej. W tym roku ta muzyczna uczta odbędzie się od 18 do 26 sierpnia.

„Muzyka w Raju” to międzynarodowy festiwal poświęcony muzyce dawnej, który od 2003 roku odbywa się w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie. Dzięki oryginalnej i spójnej koncepcji wydarzenie stało się jednym z najważniejszych w kalendarzu letnich imprez muzycznych w Polsce, a transmisje radiowe oraz internetowe i znakomitym opiniom publiczności przyczyniły się do jego rozpoznawalności w Europie. Podczas festiwalu usłyszeć można nie tylko wykonawców o uznanej renomie, ale również debiutantów. Nie zabraknie też cieszącego się coraz większą popularnością cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”, który w ostatnich latach towarzyszył Festiwalowi, a obecnie jest już samodzielnym projektem, popularyzującym muzykę dawną. Szczegółowy program można znaleźć na internetowej stronie muzykawraju.pl .

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W ZIELONEJ GÓRZE Z SIEDZIBĄ W OCHLI

20 sierpnia 2017 r. "Lato plonami bogate"

Święto plonów pochodzących z regionu lubuskiego

FILHARMONIA ZIELONOGÓRSKA

25 sierpnia 2017 r.  sala MCM  Koncert muzyki operetkowej                        

bel canto

wyk.: Orkiestra Symfoniczna FZ

Czesław Grabowski – dyrygent

Małgorzata  Trojanowska – sopran

Przemysław  Borys – tenor

Stanisław  Duda – baryton

MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ W ZIELONEJ GÓRZE

Lipiec – wrzesień 2017 r.  „PRACOWNIA 72” – wystawa prac studentów Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

12 lipca – 15 października 2017 r. ”Jacek Frąckiewicz. Malowidła”
1 sierpnia – października 2017 r. „Jan Hus 600 lat później. Wystawa Muzeum Husytów w Taborze”
koniec sierpnia – 30 października 2017 r. - „Imaginarium” – malarstwo iluzjonistyczne Olega Szuplaka

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. C. NORWIDA W ZIELONEJ GÓRZE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają na cykl trzech spotkań Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 lipca br. godz. 18.00 do Patio Biblioteki Norwida. Gościem będzie Tomasz Jastrun poeta, prozaik, eseista, felietonista i  krytyk literacki, długoletni współpracownik paryskiej Kultury. Autor zbiorów poetyckich takich jak Promienie błędnego koła (1980), Powitania i pożegnania (2006), Jakby nigdy nic (2010), opowiadań Gorący Lód (2004), Rzeka podziemna (2005), Męskie pół świata (2011), powieści Kolonia karna (sceny z życia małżeńskiego) (2015), Wyszedł z siebie i nie wrócił (2017). Spotkanie poprowadzi Barbara Dominiak.

17 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się  spotkanie z Jackiem Fedorowiczem, satyrykiem, aktorem, legendą polskiej telewizji, radia, kinematografii i kabaretu, gościem 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru w Zielonej Górze Kozzi Cybulski Wilhelmi. Autorem zbioru felietonów Święte krowy na kółkach oraz przygodzie z radiem, która trwała ponad pięćdziesiąt lat opisanej w Będąc kolegą kierownikiem,książce, o której porozmawiamy z artystą.

Tegoroczny cykl zakończy 31 sierpnia o godz. 18.00 spotkanie - rozmowa wokół zbioru wyjątkowych rozmów  Aktorki. Portrety Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego. Przeprowadzi on szczerą rozmowę o kulisach sławy i popularności z Ewą Wiśniewską. W 1963 roku ukończyła warszawską PWST. Rok później zadebiutowała na scenie teatralnej. Aktorka warszawskich teatrów: w latach 1964-1974 Ludowego, następnie Kwadratu, Nowego, Ateneum, Syrena. Na ekranie telewizyjnym zadebiutowała w 1956 roku w filmie Kanał. Występowała w komediach i dramatach, otrzymując w 1987 Złotą Kaczkę - nagrodę tygodnika Film i tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu w Łagowie. Grała również w serialach telewizyjnych, m.in.: Perły i dukaty (1965), Doktor Ewa (1971), Lalka (1977) i z Anną Radwan, aktorką znaną m.in. z ról w filmach Zakochany Anioł (2005), Katyń (2007), Fanatyk (2017), serialach Egzamin z życia, Londyńczycy, Bez tajemnic, Pakt, występującą na co dzień na deskach Starego Teatru w Krakowie.

Letnia Czytelnia Norwida

http://www.wimbp.zgora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=9141:letnia-czytelnia-norwida-ruszamy-4-lipca&catid=12:wydarzenia&Itemid=390


Wakacje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.


Ważniejsze imprezy w sierpniu

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie

Ponadto w okresie wakacyjnym serdecznie zapraszamy dorosłych oraz dzieci i młodzież do skorzystania z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych realizowanych zarówno na świeżym powietrzu jak i na obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie.

W ofercie Ośrodka można skorzystać z takich usług i obiektów jak:

  • pływalnia rekreacyjna odkryta 25 m z atrakcjami wodnymi zjeżdżalnie, rwąca rzeka, gejzery powietrzne, grzybek wodny itp.,
  • pływalnia olimpijska 50 m – 10 torów,
  • boisko do piłki siatkowej,
  • korty odkryte/kryte na hali tenisowej, nauka tenisa u boku profesjonalnego instruktora,
  • strzelnica – organizowane są turnieje strzeleckie,
  • hala sportowa (tenis stołowy, siatkówka, koszykówka),
  • siłownia, zajęcia fitness dla młodzieży i dorosłych,
  • ognisko z kiełbaskami, plac do piknikowania

oraz szereg usług jeździeckich, m.in.: nauki jazdy z instruktorem, jazdy konne oraz przejażdżki konne na lonży, kucu lub bryczką.

Do dyspozycji dzieci nieodpłatnie jest także plac zabaw „Małgosia”, wyposażony w kolorowe bujaki na sprężynach, karuzelę, huśtawkę, zjeżdżalnię, piaskownicę.

W okresie letnim Ośrodek organizuje również półkolonie sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Wszystkie turnusy będą trwać aż do końca sierpnia. Dzieci podczas turnusu korzystają z atrakcyjnego programu. W ofercie: znajdują się: zajęcia na pływalni rekreacyjnej, ponadto dzieci zdobywają podstawy szermierki, strzelania, tenisa ziemnego oraz jazdy konnej. Uczestniczą w grach i zabawach na sali sportowej i placu zabaw. Integracja dzieci oraz współpraca w grupie podczas gier, zabaw oraz różnych form rekreacji ruchowej to ich główny cel!

Wydarzenia WOSiR: http://drzonkow.pl/PL/kalendarium/0/0/2017/8/0/


Wydarzenia odbywające się pod patronatem honorowym marszałek Elżbiety Anny Polak

XXII Lubuskie Święta Chleba - 19 sierpień 2017

Dzień Drona” I Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w wyścigach dronów - 20 sierpień 2017

W sierpniu odbędą się również następujące wydarzenia:

Święto Karpia w Osiecznicy, Święto Ryby w Osiecznicy, Dni Zbąszynka, Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy, III Bieg Bobra, Bieg Extreme Team w Szczańcu, Dożynki Gminne w Pierzwinie, Chwalęcicach, Obrze Dolnej, Radomicku, Krośnie Odrz., Łupowie, Świdnicy, Sieniawie Żarskiej,  Lubuskie Miodobranie w Lubiszynie.        

W Lubuskiem jest pięknie!

Niesamowita przyroda, urokliwe zakątki, malownicze krajobrazy. Lubuskie zachwyca o każdej porze roku. - Parki Krajobrazowe, tereny Fortu Międzyrzeckiego, okolice Łagowa, Gryżyny, Kostrzyna nad Odrą, Kłodawy, Międzyrzecza Cybinki i Lubniewic oraz wiele innych wyjątkowych i niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć.

Ziemia Lubuska – kraina dwóch dużych rzek, ich szerokich dolin, rozległych lasów i setek  jezior. Województwo lubuskie nazywane jest często „krainą pięciuset jezior”. Niemal połowę powierzchni województwa porastają lasy, znajduję się tu 2 parki narodowe, 8 parków krajobrazowych i aż 64 rezerwaty przyrody, z których jednym z bardziej niezwykłych jest rezerwat Nietoperek, położony w środkowej części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, strzegący zimowego siedliska około 30 tysięcy tych latających ssaków. Łączna powierzchnia parków narodowych Lubuskiego wynosi prawie 20 tysięcy hektarów. W skład Lubuskich Parków Krajobrazowych wchodzą Barlinecko – Gorzowski Park Krajobrazowy, Gryżyński Park Krajobrazowy, Krzesiński Park Krajobrazowy, Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, Pszczewski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa” i Park Krajobrazowy „Ujście Warty”.

Z roku na rok Lubuskie ma do zaoferowania coraz więcej szlaków, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. W ciągu ostatnich lat oznakowano setki kilometrów ścieżek rowerowych, utworzono ścieżki edukacyjne, przetarto i opisano szlaki kajakowe, przygotowano infrastrukturę turystyczną.

Lubuskie to również wyjątkowy teren dla pasjonatów miejsc niezwykłych, pamiątek przeszłości oraz śladów działań wojskowych. Zapraszamy w podróż po Lubuskim Szlaku Fortyfikacji!

Rowerem czy pieszo, warto skorzystać i aktywnie spędzić czas w najpiękniejszych zakątkach Lubuskiego! Warto wkroczyć na niezwykłą ścieżkę odkrywania Ziemi Lubuskiej.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!