Szczegóły aktualności:

Szpital w Międzyrzeczu żegna dyrektora

Małgorzata Tramś-Zielińska | Zdrowie | 26-07-2017

26 lipca br. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu uroczyście pożegnano dyrektora. Jacek Hudziak pełnił funkcję dyrektora szpitala od 14 stycznia 2013 r. Z końcem lipca br. upływa umowa o zarządzanie szpitalem. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak podziękowała dyrektorowi za pracę na rzecz szpitala. - Dyrektor kończy swoją misję. Te ostatnie lata nie były stracone. Udało się zrealizować wiele inwestycji – mówiła marszałek. Spotkanie było też okazją do podsumowania najważniejszych zadań zrealizowanych w placówce.      

- Chciałam osobiście przyjechać do Państwa, aby podsumować ten czas. Przyjechałam również po to, aby podziękować dyrektorowi i podziękować Państwu za współpracę, za to że możliwa była realizacja tylu zadań w tak krótkim czasie, a były to kosztowne przedsięwzięcia – mówiła marszałek.

Marszałek przypomniała, że gdy w 2008 r. objęła urząd wicemarszałka, lubuska ochrona zdrowia była na ostatnim miejscu w Polsce pod względem zadłużenia. - Były tu wówczas w Międzyrzeczu protesty związków zawodowych, ale nie tylko tutaj, bo również w Torzymiu i Gorzowie Wlkp. Wtedy przygotowaliśmy decyzyjny plan, jak to zmienić. Potrzebne były przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę. Ten plan krok po kroku realizujemy. Udało się tak zmienić ochronę zdrowia w regionie lubuskim, w tej chwili jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem najniższego procentu zadłużenia w Polsce. Mamy 62 zł na osobę przeliczając na miliony mieszkańców Zwiększyliśmy kontrakty dwukrotnie. W 2008 r. mieliśmy miliard w kasie regionalnego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W tej chwili jest to prawie 1,8 mld zł. To się samo nie zrobiło. To są nasze starania, wywalczyliśmy zmianę algorytmu w Polsce, tak aby małe województwa nie traciły. Te inwestycje też były po to, aby był lepszy kontrakt. Aby przyszli tu pacjenci musieliśmy stworzyć odpowiednie warunki hospitalizacji – mówiła marszałek.

- Dziękuję panu dyrektorowi, że w partnerstwie potrafiliśmy zrobić radiologię, zmienić system ogrzewania. Nie było łatwo, miasto też nie pomagało. W pewnym momencie chciało zablokować dostawę ciepłej wody. Zagroziłam wówczas prokuratorem – przypomniała marszałek.

Marszałek podkreślała, że samorząd dotrzymał słowa. Krok po kroku jeśli jest współpraca, dobra wola i konkretny plan i cel to są też efekty. Nie wolno się cofnąć, trzeba konsekwentnie walczyć i realizować swój plan. - Oczywiście dyrektor miał pomocników, zastępców, całą kadrę, księgową, która nie miała łatwego zadania. Udało się ustabilizować zadłużenie, dzięki również temu, że pracownicy ustąpili, podpisano ugodę co do funduszu socjalnego. Dużo wyrzeczeń, zaciskania pasa, ale jestem przekonana, że było warto, bo teraz szpital jest na prostej i wychodzi z tego marazmu. Jest większy kontrakt, szpital lepiej wygląda i inwestycje przyniosły efekt – dodała na koniec.

Jak podkreśliła marszałek, szpital zostaje w dobrych rękach. Decyzją zarządu województwa obowiązki dyrektora z dniem 1 sierpnia br. powierzone zostaną Ewie Nowak-Lewickiej, z-cy dyrektora ds. Organizacyjno-Eksploatacyjnych. Na początku sierpnia planowane jest ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora.

Po podsumowaniu uczestnicy spotkania zwiedzili placówkę, m.in. pawilon, w którym leczeni będą pacjenci na detoksie.

Celem działania placówki jest udzielanie pacjentom świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii, neurologii, promocji zdrowia, służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz stosowanie innych działań leczniczych i rehabilitacyjnych wynikających z procesu leczenia, na zasadach określonych ustawą o działalności leczniczej.

Galeria zdjęć

Szpital w Międyrzeczu żegna dyrektora

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!