Szczegóły aktualności:

Pracownicy Wydziału na Woodstocku

Katarzyna Kozińska | Biuro w Gorzowie Wlkp. | 03-08-2017

W lubuskiej strefie na Woodstocku młodzi mogli nie tylko poczuć się jak w bajce, ale także ubrać togę i wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej. Wyjątkowe zajęcia wychowania obywatelskiego poprowadzili sędziowie ze Stowarzyszenia Iustitia Oddziału Gorzowskiego. W strefie wolnego słowa w ramach kampanii Młodzi On-Life sędziowie udzielali także porad dotyczących m.in. odpowiedzialności za przestępstwa w internecie. Wydarzenie było zorganizowane przez pracowników Wydziału Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp.

Sędziowie zajmujący się prawem karnym i cywilnym przeprowadzili najpierw krótkie teoretyczne wprowadzenie, potem odbyły się ciekawe zajęcia praktyczne. Niektórzy byli oskarżonymi, inni obrońcami, sprawy dotyczyły różnych aspektów życia. Największym zainteresowaniem cieszyła się symulacja rozprawy z udziałem woodstockowiczów. Wyroki nie były łatwe, mówią prowadzący zajęcia. Prokuratorzy i mecenasi amatorzy podawali przekonujące argumentów. Sędziowie byli także pod wrażeniem zdolności aktorskich uczestników. Zajęcia odbyły sie w kilku blokach tematycznych:

“Wolność słowa- odpowiedzialność za słowa”
 
Wolność seksualna - prawa i zagrożenia”
 
“Wolność od narkotyków, dopalaczy”
 
“Rozwiązywanie konfliktów - mediacje”

Stowarzyszenie Sędziów Iustitia było także widoczne w tym roku na festiwalu Opener. Podejmuje ono działania na rzecz edukacji prawnej społeczeństwa. Powołano m.in. specjalny zespół, który rozwija inicjatywę podjęta w Oddziałach. Owocem tej aktywności jest unikalny poradnik prawny dla młodzieży "Apteczka Prawna - Lex bez łez", opracowany pod kierunkiem Oddziału Śląskiego.

 

Drugi dzień strefy wolnego słowa - 4 sierpnia

 

Podczas pikniku porad prawnych młodzież mogła się dowiedzieć, w jaki sposób zgłaszać przestępstwa. Najwięcej pytań dotyczyło naruszenia dóbr osobistych w sieci, np. pomówień, umieszczania zdjęć bez zgody, przestępstw na tle seksualnym. Sędziowie ze Stowarzyszenia Iustitia Oddział Gorzowski prowadzili cykl pogadanek "pod chmurką" i uświadamiali, w jakich dokumentach w Polsce i Unii Europejskiej jest zapisana gwarancja wolności słowa. Woodstockowicze pytali także o kary za używanie obraźliwych słów m.in. w Internecie, czy za przechowywanie narkotyków oraz w jaki sposób egzekwowane są kary. Sędziowie zachęcali także do udziału w ścieżce mediacyjnej, na prawdziwych przykładach sytuacji uczestnicy przekonali się, jak długa droga prowadzi do ugody i zostrzygnięcia sporu. Oprócz pikniku młodzi mogli także wziąć udział w rozprawie sądowej. Tym razem zajęcia dotyczyły nękania i pomówień. Przykłady "z życia wzięte" wzbudziły w uczestnikach rozprawy bardzo wiele emocji. W zajęciach brali udział młodzi Lubuszanie a także mieszkańcy Gniezna, Katowic, Gdańska oraz woodstockowicze z Niemiec i Anglii. Sędziowie prowadzili też indywidualne konsultacje z odwiedzającymi strefę wolnego słowa. W strefie wolnego słowa rozmawialiśmy z Lubuszanami i młodymi mieszkańcami innych regionów o tym, jak podoba się im na Woodstocku, dlaczego tu wracają. - Miość, przyjaźń i muzyka, tu jest wspaniale! Mówią wodstockowicze z Gdańska. - Jestem tu trzeci raz i będę wracał o roku, póki będzie festiwal, Lubuskie jest hipnotyzujące - mówi Michał z Gniezna. Uczestnicy mówili także o tym, jak żyje się w Polsce, co się im poodba, a co chcieliby zmienić. W strefie wolnego słowa mówili głośno o swoich postulatach:

- więcej miejsc pracy na dobrych warunkach

- kierunki na polskich uczelniach, które rzeczywiście dadzą im pracę

- dobre płace

- lepsze warunki rozwoju, by nie trzeba było wyjeźdżać za granicę

W lubuskiej strefie dyżurował także Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Koordynacji Programu Młodzi On-Life.

Filmy ze strefy wolnego słowa z udziałem młodych i zdjęcia z lubuskiej strefy wolnego słowa na FB Młodzi On-Life

https://www.facebook.com/mlodzionlifelubuskie/

 

Galeria zdjęć

Woodstock: Strefa Wolnego Słowa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!