Szczegóły aktualności:

Lubuskie: tu poczujesz się jak w bajce!

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 04-08-2017

- Na Przystanku mamy naszą strefę, na której chcemy pokazać, to co najpiękniejsze w Lubuskiem. W tym roku promujemy zamki, pałace, dwory oraz jeziora. Promujemy Lubuskie jako miejsce atrakcyjne dla turystów oraz przyjazne osobom niepełnosprawnym, otwarte, tolerancyjne. A wszystko pod hasłem – W lubuskiej bajce – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji prasowej zorganizowanej drugiego dnia Woodstocku.

Witajcie w Lubuskiej Bajce!

- Lubuskie to 252 pałace i dwory - Mierzęcin, Wiechlice, Brody, Kożuchów, Zabór i wiele innych miejscowości, w których znajdują się lubuskie perełki – mówiła marszałek. Odwiedzając lubuską strefę na Przystanku Woodstock można przenieść się w dawne czasy. Pokazujemy, jak wyglądało średniowieczne rzemiosło i kuglarstwo. Nie brakuje także prawdziwych rycerskich pojedynków.

- Lubuskie stawia na nowoczesne technologie, co pokazujemy po raz kolejny na Przystanku – mówiła marszałek. W strefie lubuskiej – podobnie jak w ubiegłych latach - ustawiony został namiot, w którym znajduje się kilka stanowisk komputerowych z dostępem do internetu.

Wolność, równość, otwartość, tolerancja, szacunek dla odmienności - to wartości europejskie, dla których poparcie mogą wyrażać Woodstockowicze w Lubuskiej Strefie podpisując się na tablicy "My, Europejczycy!" - Wspieramy Woodstock od lat, bo tutaj spotykamy wartości europejskie bliskie wszystkim Lubuszanom, którzy kochają wolność, równość i tolerancję – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

A ponadto w strefie: gry, tablety, internet, tatuaże, kartki pocztowe …. i promocja funduszy europejskich. Goście lubuskiej strefy, po zapięciu specjalnej uprzęży, mogą wykonać „skok do funduszy” - Zapraszam do lubuskiej strefy i pięknego regionu lubuskiego! Naszym potencjałem jest nasza różnorodność - powiedziała na koniec marszałek.

 

Gród Otwartego Serca

Niepełnosprawni - inni, nie oznacza gorsi! O tym, z jakimi borykają się przeciwnościami oraz jakie to uczucia mieć pewne ograniczenia może przekonać się każdy, kto odwiedzając lubuską strefę zajrzy do Grodu Otwartego Serca i weźmie udział w grze „Zamiana” i choć na chwilę „wejdzie w skórę” osoby niepełnosprawnej. O szczegółach mówiła podczas konferencji prezes Fundacji Opiekun Serca Joanna Brodzik.

Ambasadorka naszego województwa podziękowała za współpracę, za wsparcie ze strony zarządu województwa. – Rok temu w tym samym miejscu zapowiedzieliśmy, że w 2017 r. w Strefie Lubuskiej będzie strefa dla osób niepełnosprawnych. Dzięki przychylności pani marszałek jesteśmy tu dzisiaj. Dziękuję i zapraszam do strefy invaliders – mówiła Joanna Brodzik.

W sobotę w Grodzie Otwartego Serca będzie możliwość rozmowy z prof. Zbigniewem Izdebskim na temat bliskości, prawdziwego kontaktu, związków międzyludzkich oraz potrzeb osób niepełnosprawnych.    

- Chcielibyśmy wpłynąć na zmianę świadomości społecznej. Wszyscy, którzy pytają mnie, dlaczego tu jestem, odpowiadam, bo mogę, bo ze wszystkich możliwości, które mam, wybrałam właśnie to, żeby być tutaj – powiedziała na koniec prezes fundacji.      

 

Lubuskie: kraina bogata historią i tradycją

Jako kolejny głos zabrał Franz Friedrich Książę Pruski z rodu Hohenzollernów, który podziękował marszałek Elżbiecie Annie Polak za zaproszenie na Festiwal. – Urodziłem się w 1944 r., w Zielonej Górze, a rok później byłem zmuszony opuścić te tereny. Jestem związany z tym regionem. Zauważyłem, że w ostatnim czasie bardzo się zmienił i rozwinął, a to dzięki pani marszałek. Cieszę się, że lubuskie zabytki pięknieją, choćby pałac w Zaborze – mówił książę Pruski.   

Przypomnijmy, w XVII-wiecznym pałacu z Zaborze mieści się Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży – placówka podległa samorządowi województwa.

Autor mapy o zamkach, pałacach i dworach Ziemi Lubuskiej Robert Jurga podkreślał, że Lubuskie charakteryzuje się niezwykłą architekturą. To są tereny na pograniczu dawnych wielkich państw. Niezwykle ważne jest to, że te pałace zaczynają żyć – mówił R. Jurga i zachęcał do wędrówek rowerowych jaki i pieszych śladami lubuskich zabytków.    

 

Lubuskie Smakuje wyjątkowo!

Na konferencji prasowej częstowaliśmy naszymi produktami regionalnymi. Długie kolejki ustawiły się po pyszne naturalne soki, wędliny i słodkości. Wystawcy przygotowali swoje najlepsze smakołyki, które już trafiły na listę produktów Ministerstwa Rolnictwa. Zbigniew Motyka ze wsi Wrzesiny (gm. Brzeźnica) podczas Przystanku serwował swoje produkty wędliniarskie oraz wyroby garmażeryjne. Na pyszne świeże soki zaprosił „Sad Solniki”. Ta firma z okolic Kożuchowa wyspecjalizowała się tłoczeniu 100% naturalnych soków z miejscowych owoców. Nie mogło oczywiście zabraknąć słodkości,  swoje stoisko rozstawił „Biały Tulipan Rękodzieło”. Na koniec można było spróbować pysznego tortu przygotowanego przez firmę LEKS, która przywiozła ze sobą chleby, drożdżówki i pączki.

Na pyszną szynkę w chlebie zaprosiła firma PHPiU Madaks Stanisław Mikanowicz.  

Było pysznie! Po raz kolejny cała Polska zasmakowała w Lubuskiem!

Galeria zdjęć

Lubuskie: tu poczujesz się jak w bajce!

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!