Szczegóły aktualności:

O rozwoju gmin powiatu strzelecko-drezdeneckiego

Marzena Toczek | Biuro w Gorzowie Wlkp. | 10-08-2017

Infrastruktura drogowa, inwestycje związne z modernizacją obiektów kultury i dziedzictwa narodowego, promocja gospodarcza oraz wsparcie w ramach środków unijnych to główne tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z włodarzami 5 gmin powiatu strzelecko-drezdeneckiego: Dobiegniewa, Zwierzyna, Starego Kurowa, Strzelec Krajeńskich oraz Drezdenka. Gospodarzem spotkania był burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch. Podczas wizyty marszałek odwiedziła obchodzące w tym roku 30-lecie istnienia Muzeum Woldenberczyków.

Infrastruktura drogowa ważna dla powiatu strzelecko-drezdeneckiego

Jednym z głównych tematów spotkania była infrastruktura drogowa. Wójt gminy Zwierzyn Tomasz Marć pytał m.in. o możliwości wsparcia budowy łącznika pieszo-rowerowego Strzelec i Zwierzyna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 156, mającego być trasą dojazdową do stacji kolejowej Strzelce Wschód, z której codziennie korzysta wielu mieszkańców. Dla burmistrza Derezdenka Macieja Pietruszaka najważniejsza była z kolei kwestia realizacji III etapu budowy obwodnicy miasta. – Budowa tego odcinka pozwoli rozwiązać problem natężenia ruchu tranzytowego – wyjaśnił. Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że inwestycja znajduje się na pierwszy miejscu listy rezerwowej Programu budowy i modernizacji dróg, ma więc dużą szansę na realizację. Zaproponowała także, aby wsparcia finansowania budowy dróg lokalnych szukać u inwestorów prywatnych, którym także powinno zależeć na odpowiedniej infrastrukturze. Włodarze prosili także o wsparcie modernizacji odcinków dróg wojewódzkich w ich gminach.

Razem można więcej

Rozmowy dotyczyły także potencjału inwestycyjnego gmin powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Marszałek podkreślała, że bardzo ważna jest wspólna promocja gospodarcza. Zachęcała do współpracy z Centrum Obsługi Inwestorów oraz Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów oraz wydziałem przedsiębiorczości UMWL. -  Warto z nimi się spotkać i przygotować ofertę taką, jakiej wymaga Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych. Promocja gospodarcza nie może być amatorska. To musi być zawodowstwo - podkreślała. Zaprosiła także włodarzy do udziału w Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, który odbędzie się pod koniec października w Zielonej Górze.

Ku pamięci Woldenberczyków

Burmistrz gminy Dobiegniew Leszek Waloch pytał o możliwości wsparcia rozbudowy i modernizacji Muzeum Woldenberczyków, które we wrześniu obchodzić będzie 30-lecie istnienia. Utrzymanie muzeum to dla gminy spory wysiłek. Prowadzone są prace, żeby zostało on filią jednego z muzeów prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Burmistrz zaproponował kompleksowe wsparcie takich miejsc, poprzez utworzenie Lubuskiego Szlaku Miejsc Pamięci, na którym miałyby się znaleźć - poza obiektem w Dobiegniewie - także Muzeum Martyrologii w Słońsku oraz Żagański Stalag. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaproponowała, aby pomysł ten ująć w programie 100-lecia niepodległej Polski. - Powołany został komitet honorowy. Kolejne posiedzenie 2 października. W ramach obchodów możemy promować ten szlak – wyjaśniła. Wskazała także na możliwości wsparcia projektu w ramach środków krajowych. Podczas wizyty marszałek odwiedziła Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Powstało ono w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. W jego zbiorach znajdują się oryginalne pamiątki z czasów niewoli podarowane przez Woldenberczyków. Muzeum mieści się w baraku części niemieckiej obozu. Powierzchnia ekspozycji muzealnej wynosi ok.400m2 . Niektóre elementy wyposażenia obozowego przeniesiono z poszczególnych baraków m.in. drzwi pochodzące z aresztu obozowego, płyty nagrobne z cmentarza obozowego, prawą stronę ołtarza z kaplicy obozowej – płaskorzeźbę wykonaną przez prof. Stanisława Horno- Popławskiego. Na zasoby muzealne składają się zbiory własne – ok. 2459 zinwentaryzowanych eksponatów i kilkadziesiąt depozytów. Eksponaty w większości są darem byłych jeńców lub ich rodzin.

Włodarze gmin powiatu strzelecko-drezdeneckiego rozmawiali z marszałek na temat dostępnej alokacji w ramach RPO Lubuskie 2020.

Gminę Stare Kurowo reprezentował wójt Wiesław Własak, gminę Strzelce Krajeńskie – skarbnik Adam Skrocki.

Galeria zdjęć

Spotkanie z włodarzami powiatu strzelecko-drezdenieckiego

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!