Szczegóły aktualności:

Samorząd walczy o neurologię dla Ciborza (wideo)

Marzena Toczek | Zdrowie | 21-08-2017

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej szpitale psychiatryczne znalazły się poza tzw. siecią, co oznacza, że tak jak do tej pory muszą przystępować do konkursów NFZ. Wśród nich jest też Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu, któremu w związku ze zmianami grozi zamknięcie oddziału neurologii. – Będziemy walczyć o Cibórz. Złożymy protest do NFZ oraz Ministra Zdrowia. Będziemy też apelować o wsparcie podczas Konwentu Marszałków. Zarząd województwa nie odpuści – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Problem szpitala pojawił się  momencie, kiedy to Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs na świadczenia medyczne w zakresie neurologii i udarów. Jednostka leczy bowiem to schorzenie, ale nie posiada osobnego oddziału udarowego. – To wykluczyło możliwość ubiegania się naszego szpitala o kontrakt w tym zakresie. Leczymy udary, nie leczymy tylko tych ostrych przypadków. Rozwiązaniem jest ogłoszenie dwóch konkursów: na neurologie i udary. Polaczenie tych dwóch obszarów nas wyklucza – wyjaśnia dyrektor jednostki Beata Sudnik-Kotus. Jak podkreśla dr Grzegorz Rossa, zastępca dyr. ds. lecznictwa, kierownik oddziału neurologii likwidacja takiego oddziału powoduje ograniczenie dostępu do tych usług pacjentom. - Jest 5  takich oddziałów  regionie i to jest stan optymalny – wyjaśnia.

Oddział neurologii w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu ma 50-letnią historię. Rocznie przyjmuje ok 800 pacjentów.  Posiada on wysokospecjalistyczny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę, co stwarza doskonałe warunki leczenia dla pacjentów. Na oddziale prowadzona jest diagnostyka, leczenie i rehabilitacja pacjentów cierpiących na choroby centralnego i obwodowego układu nerwowego: choroby naczyń mózgowych, parkinsonizmy, padaczki, stwardnienie rozsiane, guzy układu nerwowego, bóle głowy itp. Mocno współpracuje także z oddziałem psychiatrii. Zapewnia więc kompleksową opiekę.  Zobacz Prezentację Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak samorząd bardzo zainwestował w ten oddział i zrobi wszystko, aby nie dopuścić do jego zamknięcia. - Postanowiliśmy napisać protest do Ministra Zdrowia. Apelować będziemy także na Konwencie Marszalków o zmianę podejścia. Sporo zainwestowaliśmy w neurologię, stąd też nasze stanowisko w sprawie zwiększenia kontraktu – zapewniła.

Likwidacji oddziału nie wyobraża sobie także przewodnicząca rady społecznej szpitala Danuta Krojcig. - Szpital się zmienił, dysponuje sprzętem i salami na bardzo wysokim poziomie oraz kadrą z wieloletnim doświadczeniem. Uważam ze trzeba utrzymać ten oddział. Jest mi to trudno zrozumieć tę decyzję NFZ, jest to nielogiczne. I burzy stabilność – podkreśla.

Galeria zdjęć

Konferencja prasowa dot. Oddziału Neurologii szpitala w Ciborzu

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!