Szczegóły aktualności:

Młodzi Lubuszanie podbijają świat technologii kosmicznych

Marzena Toczek | Młodzi On-Life | 06-09-2017

Szymon Butkiewicz, Aleksandra Dudziak, Miłosz Jezierski i Hubert Nowak oraz ich opiekun nauczyciel fizyki - Waldemarem Grabowskim, czyli grupa Phoenix Rescue Team bierze udział w międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017. Ich zadaniem jest stworzenie zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych, który może być wykorzystany przez profesjonalne ośrodki pomocy doraźnej. Wsparcie dla ich projektu było tematem spotkania z marszałek Elżbietą Anną Polak.

Phoenix Rescue Team to czteroosobowy zespół uzdolnionych uczniów, na co dzień uczących się w III LO w Zielonej Górze, który wraz z opiekunem mgr Waldemarem Grabowskim – doktorantem Wydziału Fizyki i Astronomii UZ na kierunki Fizyka Medyczna, oraz mentorem Janem Byrtkiem, studentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku Mechatronika bierze udział w prestiżowym międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017

To konkurs skierowany do uczniów szkół średnich na całym świecie. Jego finał odbywa się co roku w Australii. Wymaga od uczestników stworzenia wysoce zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych, który może zostać wykorzystany przez profesjonalne ośrodki m pomocy doraźnej – mn.in. zespoły ratunkowe, czy ratowników pierwszej pomocy.

W tegorocznej edycji konkursu wystartowało 27 drużyn, w tym m.in. 4 z Polski. Lubuska drużyna jako jedyna nie tylko z naszego kraju, ale też Europy zakwalifikowała się do wielkiego finału, który odbędzie się w dniach 26-28 września w Brisbane.  Jednym z elementów konkursu jest samodzielne poszukiwanie sponsorów. Stad wizyta u gospodarza regionu. Marszałek zadeklarowała wsparcie projektu, który doskonale wpisuje się w realizowany w regionie program Młodzi On-Life. W spotkaniu wziął także udział Senator RP Waldemar Sługocki.

Drużyna powstała Phoenix Rescue Team na kanwie poprzedniego teamu o nazwie DEDALSAT. Zielonogórska grupa się wówczas finale międzynarodowego konkursu Cansat organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.  Ich zadaniem było stworzyć satelitę, która spadając z wysokości, będzie zbierała dane i bezpiecznie wyląduje. Ostatecznie grupie udało się zdobyć w rozgrywkach trzecie miejsce. Wtedy także otrzymała wsparcie od samorządu województw w wysokości 8 tys. zł.

 

Galeria zdjęć

Spotkanie z lubuską młodzieżą

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!