Szczegóły aktualności:

Kierunek - Rumunia, cel - wymiana doświadczeń

Małgorzata Tramś-Zielińska | Współpraca Zagraniczna | 11-09-2017

W dniach 6-10 września br. lubuska delegacja wzięła udział w wizycie studyjnej w Rumunii. W pierwszym dniu uczestnicy spotkali się z właścicielami Winnicy Budureasca, gdzie odbyły się warsztaty.  Jednocześnie zaprezentowano proces produkcji, począwszy od wzgórz pełnych krzewów winnych, poprzez ich zbiór, aż do momentu butelkowania.

W wyjeździe udział wzięli przedstawiciele 9 Lokalnych Grup Działania, znany fotograf dzikiej przyrody  Piotr Chara, samorządowcy: Wójt Gminy Górzyca Robert Stolarski oraz Roman Siemiński, Wiceburmistrz Słubic. Do wzięcia udziału w projekcie, Lokalne Grupy Działania zaprosiły Wicemarszałka Województwa Lubuskiego Stanisława Tomczyszyna, Zastępcę Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusza Dąbrowskiego oraz Głównych Specjalistów z Departamentu PROW: Ewę Kowalczyk, Joannę Pilecką i Agnieszkę Pękacką.

W ramach Planu Operacyjnego  na lata 2016 – 2017 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Lubuskiego, w działaniu 4 Szkolenia i działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla Lokalnych Grup Działania (LGD), w tym zapewnianie pomocy technicznej w zakresie współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Zielona Dolina Odry i Warty, zrealizowała projekt pn.:"Szlakiem polskich wsi, winnic oraz LGD w północnej  Rumunii".

 

W drugim dniu wizyty odbyło się spotkanie z Lokalną Grupą Działania “GRUPUL DE ACTIUNE LOCALA TARA OLTULUI” w Sibiu. Gospodarze zaprezentowali swoje najciekawsze projekty. Rozmawiano także o programie LEADER, szansach na realizację wspólnych projektów a także o przyszłości LEADERa i Lokalnych Grup Działania w całej Europie. Tego dnia uczestnicy mieli przyjemność przejazdu przez Trasę Transfogarską, najwyżej po Transalpinie położonej drogi w Rumunii.

8 września to spotkania w winnicy CRAMA LILIA i spotkanie z przedstawicielami rumuńskiej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W kolejnym dniu uczestnicy zwiedzali winnicę CRAMA LILIAC, położoną w Transylwanii.

Odwiedzając 3 winnice, można było dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy. Przede wszystkim winnice te są "oczkiem w głowie" ich właścicieli, którzy cały proces wytwórstwa traktują raczej jako hobby. Pierwsze tradycje winiarskie w Rumunii sięgają nawet ponad 2 000 lat. Jeden z prezesów Stowarzyszenia Winiarzy, który w przeszłości był oficerem wojskowym i bardzo silnie jest związany z Rumunią powiedział, że jeżeli chodzi o winiarstwo, to Rumuni są szczęśliwi, bo otrzymali prawdziwy dar od Boga. Jakość ziemi i jej nawilżenie, wzgórza, mikroklimat i nasłonecznienie powoduje, że wystarczy tylko "posadzić ziarno". Ponadto, jeżeli chodzi o ostatnią winnicę, to Transylwania słynie nie tylko z Hrabiego Draculi, ale także z nietoperzy, które licznie tam występują. Nietoperze te pełnią rolę naturalnego środka owadobójczego.

 

Uczestnicy wyjazdu byli pod ogromnym wrażeniem kraju jak i mieszkańców, którzy są bardzo gościnni i otwarci. Fantastyczny klimat, historia i bardzo bogate tradycje winiarskie powodują, że Rumunia wyrasta na bardzo ciekawe miejsce do współpracy, także ze względów turystycznych. Można tam spotkać ogólnie znane odmiany winogron, rzadziej spotykane własne.

Na spotkaniach z winiarzami, samorządowcami, wicemarszałek Tomczyszyn zaprosił i zachęcał do przyjazdu do naszego województwa. Niewątpliwie interesującym wydarzeniem byłoby poznanie ich opinii o lubuskich winach a w przyszłości zawiązanie współpracy w zakresie winiarstwa i LEADERa.

 

Relacja: Arkadiusz Dąbrowski - Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

Galeria zdjęć

Kierunek - Rumunia, cel - wymiana doświadczeń

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!